Image
Top
Menu
18 Ağustos 2015

Dünyayı Gezerken Bir Hayali Nasıl Gerçekleştirdim?

Nasıl bir hayatın var? Nasıl bu yola çıktın?
İstanbul doğumluyum. Liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde okuduktan sonra Lisansımı ODTÜ ve Yüksek Lisansımı Boğaziçi Üniversite’sinde yaptım. Özel sektörde Coca-Cola ve adidas Grup’un pazarlama departmanlarında görev aldım.
Her zaman seyahat etmeyi çok seven biri oldum. İstanbul’da günlük hayatım hep bir çember etrafında dönüyordu. Kariyerimin peşindeyken hayallerimi yaşamayı kaçırıyordum. Bir şeyler yapmam gerekiyordu ve istifa ederek bir hayalimi gerçekleştirmeye karar verdim.
Dünyayı gezerken bağış toplama fikri nasıl oluştu?
Seyahat ederken hep kendi kendime uzun süreli olarak bir yere gitmek istesem nasıl olur derdim. Uzak doğudaki ülkelerle ilgili araştırma yaparken bir anda araştırmalarım bir seyahat planına dönüştü.
Başta ben bile bu kararı aldığıma inanmakta zorlandım. Ne zaman bir nokta geldi ki geriye baktığımda hayatımdan pişmanlık duymak istemiyorum dedim, o zaman tüm endişelerim kayboldu.
Hazırlıklar sürerken seyahatimin bir anlamı olması gerektiğini düşünüyordum. “Bağış mı yapmalıyım”, “Farklı ülkelerde gönüllü mü çalışmalıyım” diye düşünürken kar amacı gütmeyen sosyal bağış platformu olan iyilikpaylas.org vasıtasıyla Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile tanıştım.
TOG ile uzak doğu seyahatimde insanların hayatlarından kareler çekerek bu hayat akışlarını #hayatinipaylas hashtagi ve “İyilik dolu bir dünya için #hayatinipaylas!” sloganı ile paylaştığım bir kampanya başlattık. Kampanya süresince de TOG’dan çok destek gördüm.
Uzak doğuda 6 ülkede (Çin, Hong Kong, Filipinler, Endonezya, Tayland ve Japonya) tamamladığım kampanya ile bağış yapan kişilerin desteğiyle elde edilen tüm gelir TOG ile gençlerin eğitimine aktarıldı.
Dünyayı-Gezerken-Bir-Hayali-Nasıl-Gerçekleştirdim

Seyahatin için nasıl bir hazırlık yaptın?
Uzun bir seyahat için hazırlık süreci aslında çok fazla araştırma gerektiriyor. “Çantama neler almam gerekir? Hangi aşıları olman gerekiyor? Kalacağım yerleri nasıl ayarlayabilirim?” aklımdan geçen 100’lerce sorudan sadece birkaçıydı 🙂
Yola tek başına çıktığınızda insan her şeyi düşünmeye çalışıyor. Aklıma gelen en ilginç sorulardan biri “Uzak doğu’dayken denize girerken eşyalarımı ne yapacağım?” oldu.
Rotamı çıkardıktan sonra seyahat bloglarından okuduklarıma göre hazırlıklar yapmaya başladım. Üç ay kadar bir hazırlık yaptım. Üç ayın sonunda da istifamı verdim ve yola çıktım.
Uzak doğuda altı ülkeyi kapsayan bir seyahat ve hayali gerçekleştirmek bir duygu?
Dünyayı gezerken bir hayali gerçekleştirmek kesinlikle harika bir duygu. En önemlisi yoldayken tanıştığınız insanlardan, yaşadıklarınızdan ve gördüğünüz hayatlardan çok fazla şey öğreniyorsunuz. Bir anlamda bu şekilde gerçekten olgunlaştım diyebilirim. Öğrendiğim en değerli şey ise böyle bir seyahat sonrasında lüksten çok hayatın kendisinin mutluluk getirdiği oldu.
Tog ile gençlere dünyanın diğer ucundan bağış toplamadığımı bilmek ise kendi kendine tarif edilemez bir mutluluk 🙂
Dünyayı gezme hayali olanlara ne gibi önerilerin olur?
Hayata bir kere geldiğinizi unutmayın. Eminim herkesin bu kararı almasını engelleyen bazı engeller vardır. Ancak hayallerinizin peşini bırakmayın. Adım atın ve başaracağınıza inanın. İleride geriye baktığınızda hayallerimi yaşayamadım demeyin.
Bundan sonrası için planın nasıl?
Hayatı yaşamayı ihmal etmeyerek kariyerime devam edeceğim. Tabii ki bu kadar uzun süreli olmasa da seyahat etmeye devam 🙂

Submit a Comment

one × 3 =