Image
Top
Menu
19 Ekim 2015

Kurumsaldan Ayrılıp Dünyayı Gezip Kendi İşimi Nasıl Kurdum?

write-593333_1920

Hayallerin peşinden koşmanın ve onları yaşamanın hayatı daha anlamlı yaşamak olduğuna inanıyorum. En büyük hayallerimden olan dünya turumun ilk bölümünü (Uzak Doğu) ve kendi işini kurmak hayalini gerçekleştirdikten sonrasında söyleyebilirim ki geriye baktığınızda hayatınızdan pişmanlık duymamak, hayallerinizi yaşadığınızı görmek ve anılarınızı hatırlayınca gülümsemek çok büyük bir mutluluk getiriyor. Kendi işimi kurmakla ilgili anılarımı ve tecrübelerimi sizinle de paylaşmak istiyorum. Fırsat buldukça Blog’umda girişimcilik ve iş kurma ile ilgili yaşadıklarımı anlatan yazılar paylaşacağım 🙂 Umarım hayatınıza küçük de olsa bir güzellik katma imkânı bulurum.

Kurumsal Hayattan Ayrılma Kararı

Girişimci olmak kararınız varsa en net söyleyebileceğim şey ilk adım kesinlikle kurumsaldan ayrılma kararını almaktır. Özel sektörde Coca-Cola ve adidas Grup’un pazarlama bölümlerinde uzun süre görev aldıktan sonra bu kararı almak en büyük zorluktu.

Bu kararı vermemde en büyük etken ölmeden önce yapılacaklar listemde dünya turuna çıkma ve kendi işime sahip olma hayalimin olmasıydı. Kariyerimin peşindeyken hayallerimi yaşamayı kaçırdığımı hissediyordum. Bir şeyler yapmam gerekiyordu. Uzun süre düşündükten sonra istifa ederek bu hayallerimi gerçekleştirmeye karar verdim. Başta ben bile bu kararı aldığıma inanmakta zorlandım. Ne zaman bir nokta geldi ki geriye baktığımda hayatımdan pişmanlık duymak istemiyorum dedim, o zaman tüm endişelerim kayboldu.

Nisan 2015’te dünya turu hayalimin ilk ayağı olan iki aylık Uzak Doğu turumu (Detaylarını okumak isterseniz daha önceki linkteki yazımda bulabilirsiniz) gerçekleştirdim. Haziran başında da seyahatimi tamamlayıp İstanbul’a geri döndüm.

Seyahatten döndükten sonra aklımdaki ilk düşünce “İş kurmak istiyorum” oldu. Kurumsal hayatın 8-17 çalışma saatlerini, seyahat etmek için çalıştığınız kişiden sıkıla sıkıla istediğiniz izinleri ve emeğimin karşılığını alamadığım bir iş hayatını artık yaşamak istemiyordum.

Sorun şuydu kurumsal hayattayken girişimcilik ve iş kurmayla ilgili herhangi bir şey öğrenmiyorsunuz. İş hayatına sadece bir iğne deliğinden bakıyorsunuz ve büyük bir çarkın sadece küçük bir dişlisi olarak görev alıyorsunuz. Pazarlamacıysanız iş fikriniz için pazarlama nasıl yapılacağını, satışçıysanız nasıl müşteri bulacağınızı, tedarik zincirindeyseniz ürünleri nasıl tedarik edeceğinizi ya da finanstaysanız maliyetlerinizi en iyi nasıl yöneteceğinizi biliyorsunuz. Girişimci olacaksanız ise bunların hepsini bilmeniz lazım.

Ayrıca iş kurmak için ne yapmanız gerektiğiniz hakkında en küçük bir fikriniz olmuyor. İş fikrinizi nasıl gerçekleştireceksiniz? Şimdi mi şirket kurmam lazım? Ortak almam lazım mı? Hangi iş gerçekten para kazandırır? Gibi binlerce soru aklınıza geliyor.

Seyahatim sonrasında açıkçası bunun gibi düşünceler aklımdan geçiyordu. Kurumsalın dışında hiç para kazanmamıştım ve nasıl kazanılacağı hakkında en küçük bir fikrim yoktu. Kim bana neden para verecekti? Birkaç kez para kazanmak için denemem oldu. Küçük satışlar yaptım. Kurumsal hayatın dışında kariyerinizde olmayan para kazanmak için farklı iş kollarını denedim. Küçük paralar kazanmış olsam da yaptıklarımın süreklilik getirmeyeceğini tahmin ediyordum. Bir ay kadar denemelerim ve arayışlarım devam etti.

Bunun zorlu bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Her şey kurumsal hayattaki kadar tozpembe değil. Kurumsal hayatın dışında bir geliriniz yoksa para kazanmıyorsunuz. Banka hesabınız gittikçe azalıyor. Azaldıkça stresiniz artıyor. Ateş üstünde yürüyorsunuz diyebilirim.

Her an aklınızdan başarabilecek miyim sorusu geçiyor. Her sabah uyandığınızda hangi adımı atmanız gerektiğine karar veriyorsunuz. Çevrenizdeki herkes size sürekli iş hayatınızla ilgili sorular soruyor : “İş buldun mu? İş mi kuracaksın? Şimdi planın ne?”. Eğer bu adımları atacaksanız sürekli bu soruları duymaya hazırlıklı olun diyebilirim.

Bu zaman dilimini sabırlı, disiplinli ve çok çalışarak geçirmek size çok yardımcı olacaktır. Girişimciliğin en önemli kuralı ne kadar uğraşırsanız o kadar karşılığını almanız. Evde hiçbir şey yapmadan oturursanız işiniz de sizinle birlikte evde oturur ve bir yere gitmez :).

Bu süreç içinde aklımda olan en önemli şey yıllardır Coca-Cola ve adidas Grup’ta başarılı bir pazarlama kariyerine sahip olduğumdu. O anda bunun hayatımı değiştirecek olan düşünce olduğunu bilmiyordum.

Hayatta bazı anlar vardır. Gerçekten sizin kontrolünüzde değildir. Kader mi dersiniz yoksa yıllarca verdiğiniz emeklerin sonucu mu bunu bilmek gerçekten imkânsız. Kendi işimi kurmamın başlangıcı bir fırsat sonucu bir startup’ın Sosyal Medya Yönetimini almam ile başladı. O startup da ilk müşterim olarak da kayda geçti diyebilirim.

Sonrasında kurduğum yeni nesil Sosyal Medya Ajansı olan Jenerasyon Z ile sosyal medya yönetimi ve strateji belirlenmesi, iş ortaklıkları ve dijital çalışmalar (Growth Hacking&SEO) ile markaların bilinirliğinin, sosyal medya ulaşımının ve satışlarının arttırılması için çalışmalara başladım. Şimdilerde işi büyütmeye çalışıyorum.

Hayallerin asla peşini bırakmamak lazım. Gerçek olmaya başlayabilirler. O zaman gerçekten her şey büyülü olur. Sonraki yazılarımda daha detaylı olarak neler yaşadığımı ve iş kurarken ne gibi zorluklarla karşılaştığımı anlatacağım. Size de bir yardımı olursa benim için ne büyük bir mutluluk olur.

Comments

  1. Zeynep

    Merhaba Baris bey,
    Yeni hayatinizde basarilar dilerim. Ama cevabini cok merak ettigim bir soru var. Herkesin benzer hayalleri var, ama coluk cocuga karismissaniz ve onlarin sorumlulugu, cesitli mali sorumluluklar varsa, birikiminiz yoksa bu hayalarri nasil gerceklestirebiliriz? Bu konuda ne dersiniz?

    • Merhaba Zeynep hanım, Dışarıda kurumsal hayattaki gibi tozpembe bir dünya ne yazık ki yok. Maddi güç kesinlikle gerekiyor. Özellikle ilk başta fikir oluşurken ve adımları atarken harcamanızı kıssanız da para harcıyorsunuz.
      Çözüm olarak iyi bir fikriniz varsa yatırım alabilirsiniz ya da çalışırken akşamları bir şekilde vakit ayırıp kendi işinizi yapmaya başlayabilirsiniz. İşiniz bir yere geldiğinde de kendi işinizle devam edebilirsiniz. Kısacası istenirse bir yol bulunabilir. Kolay olduğunu söylemiyorum ancak her zaman bir yol var.

Submit a Comment

three + 9 =