Image
Top
Menu
9 Mart 2015

Vücut Dili Nasıl Okunur – Dördüncü Bölüm

Vücut Dili Nasıl Okunur
Hayatta tüm görünenler olduğu gibi değildir. İnsanlar istemsiz olarak vücut dili kullanırlar. Konuşmalar kişinin gerçek düşüncelerini tamamıyla yansıtmaz. Bu nedenle karşındaki kişinin gerçekten ne söylemek istediğini anlamak için vücut dilini incelememiz gerekir. Araştırmalara göre yüz yüze görüşmelerde vücut dili %80 oranında karşı tarafla ilgili düşünceleri aktarır.
Vücut dili kültürden kültüre değişse de insanlar içgüdüsel olarak belli durumlara tepki verirler. Bu içgüdüsel tepkilerin de kültürlere göre değişmediği gözlemlenmiştir.
Bu yazının üçüncü bölümünde kadın ve erkek arasındaki iletişimden bahsetmiştik. Dördüncü bölümünde gözlerin ve bakışların öneminden bahsedeceğim. Günlük hayatımızda da bu konularla her gün karşılaşabiliyoruz bu nedenle bunları bilmek önemli 🙂
Gözlerin Anlamı
Tarih boyunca gözlerin anlattıkları ve insanların üzerindeki etkisiyle ilgili birçok yazı yazılmıştır. Göz göze gelmek sohbetin nasıl ilerlediğini gösterirken iki kişiden dominant olanın kim olduğunu da gösterir. Konuşmalarımız yüz yüze gerçekleştiğinden beden dilini okumak için gözler çok önemli bir rol oynar.
Kişilerle ilgili “Uykulu gözleri var”, “Gözleriyle onu öldürdü” ve ya “Çekici bakışları var” gibi yaptığımız yorumlar aslında kişinin gözlerinin bakış davranışları ve göz bebeklerinin büyüklüğüyle ilgilidir.
Göz Bebeklerinin Durumu
Normal ışıklandırılmış oda koşullarında kişinin göz bebekleri davranışına ve hissiyatına göre şekil değiştirir. Kişi heyecanlandığında göz bebekleri dört katına kadar büyüyebilirken negatif bir durum içindeyse göz bebekleri küçülür. Açık renkli gözlerin daha çekici olmasının nedeni ise göz bebeklerinin hareketlerinin açık renk gözlerde daha rahat takip edilebilmesidir.
Kadınlarla erkekler arasındaki iletişimde ise bir kişi karşı tarafı etkiliyor ya da heyecanlandırıyorsa heyecanlanan kişinin göz bebekleri büyür. Göz bebekleri kontrol edilemediğinden gözler kişilerin arasındaki çekimi anlatmak için önemli bir yoldur. Makyajın yapılması da karşındaki kişiye doğru iletişim sinyallerini vermek için yapılır. Ayrıca romantik yemeklerin loş ışıkta yapılmasının bir nedeni de göz bebeklerinin karanlıkta büyümesi ve karşı kişiye pozitif bir sinyal vermesidir.
Bebeklerin göz bebeklerinin büyük olmasının bir nedeni de budur. Araştırmalarda çıkan sonuçlarda bebeklerin ve küçük yaştaki kişilerin göz bebeklerinin yanında yetişkin olduğunda büyüdüğünü göstermektedir. Göz bebekleri büyüdükçe de yetişkinlere daha sevimli ve çekici gözükürler. Bu şekilde daha çok ilgi görürler.
Gözler otomatik olarak büyüdüğünden ve küçüldüğünden alttaki göz bebeği testini deneyin. İlk önce üstteki büyük göz bebeklerine bir dakika bakın. Sonra diğerine bakın. Karşınızdaki bir kişi de göz bebekleriniz takip etsin. İlkine baktığınızda göz bebekleri büyür sonrasında küçülür. Bunun nedeni de beyin şekilleri göz olarak algılaması ve büyük göz bebeklerini pozitif bir yaklaşım olarak algıladığından göz bebeklerinin büyütmesidir.
Beden Dili Nasıl OkunurBeden Dili Nasıl Okunur
Bakış davranışları da şu şekildedir :

 1. Kaşları Çok Yukarı Kaldırarak Bakmak

Eski zamanlardan bu yana kaşları yukarı kaldırmak selamlamak olarak kullanılır. Kaşların yukarı kalkması ile yüzdeki hareketler ortaya çıktığından karşı tarafa seni tanıyorum ve tehdit değilim sinyali verir. Japonya’da yapılmaması gereken bir kaş hareketidir çünkü orada cinsel içerikli bir hareket olarak kabul edilir.

 1. Gözleri Büyütmek

Gözleri büyüterek karşı tarafa bakılması kabullenme ve sevecenlik gösterme isteğiyle yapılır. Özellikle kadınlar kaşlarını inceltip yukarı doğru olacak bir şekle sokarak karşı tarafta bu algıyı bırakırlar.

 1. Kafası Aşağı Gözler Aşağıdan Yukarı Bakarak Gülümsemek:

Bu gülümseme özellikle kadınlar tarafından kullanılır. Eğlenceli ve gizemli görünmek için kullanılan bu gülümseme erkeklerin kadınları koruma iç güdüsünü hareketlendirir. Prenses Diana’nın en çok kullandığı gülümseyişlerindendi.
Kadınların Erkeklere Bakışları
Marilyn Monroe bakışlarıyla erkekleri büyüleyebilen bir ünlüydü. Gözlerini kısıp, kaşlarını yukarı kaldırıp, alttan yukarı doğru bakarken karşı cinsi etkileyici bakışlar atardı.
Nereye Baktığımızın Önemi Nedir?
Göz göze bakışın dışında kişiler içinde oldukları hissiyata göre de farklı yerlere de bakabilirler. Kişiler karşı taraftan etkilendiği zaman %60-%70 civarında gözünün içine bakarlar. Kültürel olarak değişse de gözünün içine bakmak pozitif bir davranıştır.
Kadınlar bu konuda genetik olarak avantajlıdır çünkü biyolojik olarak gözleri geniş bir açıyla bakar. Bu nedenle nereye baktıkları çok belli olmaz. Erkekler ise eskiden uzak yerlere bakmak ve av aramak için geliştiklerinden gözleri biyolojik olarak tünel bakışa sahiptir. Bu nedenle nereye baktıkları belli olur.

 1. Yandan Bakış

Kafayı yana çevirip bakmak karşı tarafla ilgilendiğimizi, emin olmadığımızı ya da saldırgan bir hareket yapacağımızı anlatır. Kaşlar yukarı doğruyken yan bakıyorsak ilgilendiğimizin sinyalini veririz eğer kaşlar aşağıda ise saldırgan olduğumuzu göstermeye çalışırız.

 1. Gözleri Hızlıca Açıp Kapatmak

Gözleri hızlıca açıp kapatmak bilinçsiz olarak karşı tarafı görmeme isteğimizi gösterir. Bu nedenle normalin altı katında gözlerimizi açıp kapatırız. Karşı tarafın seninle konuşmak istemediğini de gösterir.

 1. Gözlerin Devamlı Sağa Sola Kayması

Gözlerin devamlı sağa sola kayması ya da odayı taraması o kişiden kaçmak istediğimizi ya da ondan sıkıldığımızı anlatır.
Yüzün Neresine Baktığımız Ne Anlatır?

Yüzün neresine baktığımız kişiyle ilgili ne düşündüğümüzü ya da ne hissettiğimizi gösteren bir davranıştır.

 1. Sosyal Bakış

Sosyal ortamlarda kişi gözler ve ağız arasına bakıyorsa kendini güvende ve sohbet etmek ister şeklinde konumlandırır.

 1. İnceleyen Bakış

Kişilerle karşılaştırdığımız zaman ilk olarak gözlerle belin altına kadar bir bölüme bakarız. Bu bakış ile bilinçsiz olarak kişinin cinsiyetini ve karakterini algılamaya çalışırız.

 1. Güç Bakışı

Göz hizası ve alın arasındaki bölüme bakış ise güç bakışıdır ve karşı tarafın üzerinde baskı kurar. Güçsüz hissettiğinde karşındaki kişinin yüzünün o bölgesine bakmak karşı tarafta baskı kurmaya yarar.

Gözler düşüncelerle ilgili çok önemli bilgiler de verir.

 1. Gördüğümüz bir görüntüyü hatırladığımız zaman yukarı doğru bakarız.
 2. Duyduğumuz bir sesi hatırladığımız zaman yanlara bakarız.
 3. Hissettiğimiz bir duyguyu hatırladığımız zaman aşağı ve sağa bakarız.
 4. Kendi kendimize konuştuğumuz zaman ise aşağı ve sola bakarız.

Gözler iletişimde karşı tarafa çok önemli bilgiler verir. Beden dilinin okunmasında ve karşı tarafa istediğimiz etkiyi vermek istediğimizde bu yöntemleri kullanabiliriz. Bir Sonraki yazımda Vücut Dilini okurken yalanı nasıl anlayacağımızı anlatacağım.

Kaynak : The Definitive Book of Body Language, Barbara Pease ve Allan Pease