Image
Top
Menu
30 Ağustos 2017

Sosyal Medya’nın Hayatımıza Kattıkları

Sosyal Medya'nın Hayatımıza Kattıkları FB

Sosyal Medya hayatımıza girdikten sonra yaşam tarzımız, hayata bakışımız, bilgiye ulaşımımız ve iş hayatımızın ne kadar hızlı değiştiğini görmek insanı şaşırtıyor. Hayatı televizyondan takip ederken artık günlük haberleri, arkadaşlarımızın neler yaşadığını sosyal ağlardan takip ediyoruz. Yeni sosyal medya aslında hayatımızı çok hızlı bir şekilde değiştirdi diyebilirim.

2007’de ilk olarak Facebook’a kayıt olduğumda Sosyal Ağ’ı sadece fotoğrafların paylaşıldığı bir alan olarak görüyordum. O zamanlarda Facebook dünyada yayılmaya devam ediyordu. Twitter insanların aklına geldiği düşünceleri paylaştığı bir platformdu. LinkedIn CV’lerin paylaşıldığı ancak çok da popüler olmayan bir Sosyal Medya Araçları’ndandı. Instagram, Snapchat, Pinterest gibi Sosyal Medya’nın diğer önde gelen platformları ise daha kurulmamıştı bile. Günümüzde ise Sosyal Medya Hesapları olmayan kişi neredeyse kalmadı.

Peki Sosyal Medya hayatımızda neleri olumlu ve neleri olumsuz olarak değiştirdi?

Sosyal Ağ’ların Hayatımıza Olumlu Katkıları

– Bilgiye Ulaşımın Çok Kolaylaşması

Kuzey Kore Japonya’nın üzerinden balistik bir füze mi uçurdu, Barselona’da bir terör saldırısı mı yaşandı ya da Game of Thrones’un bölümlerinden biri mi sızdırıldı. Sosyal Medya’yla ilgili ilgimi çeken en önemli konulardan biri Geleneksel Medya’dan takip ettiğimiz haberlerden çok daha gerçek bilgiye anında ulaşılabilmesi olmuştur.

Sosyal Medya’nın bilgiyi aktarımının gücü yoldan geçen bir kişinin çektiği bir fotoğraf ya da video ile gerçekten neler yaşandığını olaydan saniyeler sonra paylaşması ve bu paylaşımın hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Bu şekilde habere asıl kaynağından herhangi bir yorum olmadan ulaşabilmemizdir.

– Kişilere Ulaşımın Bir Mesaj Mesafesinde Olması

Birkaç yıl önce bir kitap okumuştum. Sosyal Medya hayatımıza girmeden önce Dünya’nın herhangi bir yerinde ulaşabileceğimiz en uzak kişiye en fazla 12 kişi vasıtasıyla ulaşabiliyorduk. Örnek olarak Amerika’da bir şirket’te bir satışçıya mı ulaşmak istiyorsunuz Amerika’da yaşayan bir arkadaşınız’ın bir arkadaşı vasıtasıyla muhtemelen 3 kişi vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya hayatımıza girdikten sonra ise artık Politikacılar ve Ünlüler hariç ulaşmak istediğiniz bir kişiye (Sosyal Medya Hesapları olduğunu varsayarak) Instagram ya da Facebook üzerinden sadece bir mesajla ulaşabiliyoruz.

– Markalar ve Şirketler için Reklamların Kolaylaşması : Sosyal Medya Reklamları

Geleneksel Medya reklam sektörüne hakimken bir marka kurmak ya da ürününüzün reklamını yapmak için çok yüksek miktarda para harcamak gerekiyordu. Televizyon’da yeni bir girişimciyseniz bir reklamınızı yayınlatmak bir hayal gibiydi.

Yeni Sosyal Medya’nın iş hayatına girmesi ile Sosyal Medya Reklamları’nın ve Dijital çalışmaların maliyetlerinin uygunluğu girişimcilerin marka ve ürünlerini hızlı bir şekilde duyurmalarını sağladı. Günümüzde başarılı olacağına inandığınız bir fikriniz varsa girişimci olarak bunu kitlenize artık kolaylıkla duyurabilirsiniz.

Seyahatimden sonra kurduğum Jenerasyon Z – Yeni Nesil Sosyal Medya Ajansı ile markaların Sosyal Medya Pazarlama ile dijital ulaşımının arttırılması ve satışlarının arttırılması için etkili birçok çalışma yapıyoruz. Birkaç sene önce kurduğumuz e-ticaretlerin reklam çalışmalarını da ağırlıklı olarak Sosyal Medya üzerinden yapıyoruz.

– Fikirlerini Duyurabilmek için Etkili Bir Araca Sahip Olmak

Özellikle 2000’lerden önce etkili olmasını istediğiniz bir yardım kampanyasından tutun insanların hayatını değiştireceğine inandığınız bir fikre sahip olduğunuzda bunu diğer insanlarla paylaşmak neredeyse imkansıza yakındı. Günümüzde ise gerçekten insanların hayatını değiştirecek bir video’yu Youtube paylaştığınızda bir anda milyonlarca kişiye ulaşabiliyorsunuz.

Sosyal Medya üzerinden bir kampanya düzenleyerek artık başkalarının hayatını olumlu yönde değiştirebilmek için insanları harekete geçirebiliyoruz.

– Dünya’nın Herhangi Bir Yerinde O Anda Neler Olduğunu Görebilmek

Özellikle # ve Instagram’da yer etiketlerinin hayatımıza girmesi ile dünya’nın öbür ucunda neler olduğunu görebiliyoruz. Seyahatimle ağırlık vermeye başladığım instagram sayfamı bir gezi blog’u olarak kullanarak seyahat etme fırsatı bulduğum şehirlerde yakaladığım kareleri paylaşmaya çalışıyorum.

Seyahat etmeden önce gitmeyi planladığım şehirleri ya da kumsalları orayı ziyaret eden kişilerin gözünden görmek ise nerelere gerçekten gitmeniz gerektiğini size en hızlı şekilde gösteren bir araç oluyor.

– İnsan İlişkilerindeki Değişim

Kabul etsek de etmesek de Sosyal Medya insan ilişkilerinde birçok değişiklik getirdi. Birçok olumsuz yönü bulunsa da olumlu yönlerinin ağır bastığını düşünüyorum.

Sosyal Medya’nın Hayatımıza Olumsuz Etkileri

– Özel Hayatın Yok Olması

Sosyal Medya’nın hayatımıza girmesiyle paylaşılan Selfie’ler, Hikayeler, Fotoğraflar, Kişisel Bilgiler ile artık daha yeni tanıştığınız bir kişi hakkındaki her şeye ulaşmak artık çok basitleşti. Özel hayatın bir noktaya kadar korunması gerektiğine inanıyorum ancak Sosyal Medya’nın hayatımıza girmesiyle bu çok çok zor bir hal aldı.

– Politik Yönlenmeler ve Kavgalar

Ne kadar yapmamaya çalışsam da özellikle seçim dönemlerinde politik partilerin paylaşımlarının altındaki yorumları okumaya ya da paralı olarak yorum yapan ya da paylaşım yapan kişilerin fotoğraflarını görmek mecburiyetinde kalıyorum.

Özellikle Politik kavgaları ve yorumları görmek insanı çok negatif yönde etkileyebiliyor. Arkadaşlıkları ya da iki kişinin arasındaki iletişimi yıpratabiliyor. Bu nedenle elimden geldiğince bu alanlara girmemeye çalışıyorum.

– Sosyal Medya için Yaşamak

İnanmak istemesem de insanların bir yere sadece Sosyal Medya’da paylaşım yapmak için gittiğini ya da tatil döneminde bir kişinin tatil dışında fotoğraf paylaşmadığını görüp eleştirmek gerçekten çok üzücü. Hayatı yaşamak için yaşamak gerekir. Like’lar insanı mutlu etse de Sosyal Medya Araçlarını bu şekilde kullanmak yerine hayatın biraz keyfini çıkarmak kesinlikle doğru olandır.

Submit a Comment

fourteen − 9 =