Image
Top
Menu
2 Mayıs 2015

Tatile Nereye Gidilir – Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 9 Yer

Gittikçe azalan güzelliklerle ölmeden önce yapılacaklar listesi olanlar ya da dünya turlarına katılma düşüncesi için bir liste. Altta tatile nereye gidilir sorusuna çok güzel örnekler var. Nereye gidelim diye düşünürken kullanabileceğiniz birçok fikir var.
Dünya mirası yavaş yavaş yok oluyor. Görülmesi ve gezilmesi gereken birçok güzellik yıllar geçtikçe kayboluyor. Yok olması yakın olan görülmesi gereken 9 yer alttaki gibidir.
1. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Filler ve Beyaz Gergedanlar
Yok-Olan-Güzellikler-Demokratik-Kongo-Cumhuriyeti’ndeki-Filler-ve-Beyaz-Gergedanlar
Ne görebilirsin : 1930’larda fillerin barındırılması ve turistik amaçlarla kullanılan parkta sayıları gittikçe azalan filler ve gergedanlar görülebilir.
Neden tehlike altında : Yıllar boyunca yapılan avlanma ve bölgedeki isyanlar nedeniyle bölgede bulunan nadir hayvanların nesli tükenmek üzere.
2. Glacier Ulusal Parkında Bulunan Buzullar, Montana, Amerika
Yok-Olan-Güzellikler-Glacier-Ulusal-Parkında-Bulunan-Buzullar-Montana-Amerika
Ne görebilirsin : Glacier ulusal parkında bulunan buzullar, buzul çağında şekillenmiş. Etkileyici görüntülere sahip buzullar görülebilir.
Neden tehlike altında : Küresel ısınma ile birlikte buzulların sayısı azalıyor. 2030’a kadar buzulların hepsinin erimesi bekleniyor.
3. Honduras Rio Plátano’da Bulunan Nadir Hayvanları Koruma Alanı
Yok-Olan-Güzellikler-Honduras-Rio-Plátano’da-Bulunan-Nadir-Hayvanları-Koruma-Alanı1
Ne görebilirsin : Tropik yağmur ormanlarına sahip bölge, nesli tükenmekte olan karıncayiyen ve jaguar gibi hayvanlara ev sahipliği yapmakta.
Neden tehlike altında : Yasadışı avlanma, ormancılık ve bölgenin hayvancılık için temizlenmesi nedeniyle bölgede yaşayan nadir bulunan hayvanların nesli tükenmek üzere.
4. Belize Resif Bariyer Sistemi
Yok-Olan-Güzellikler-Belize-Resif-Bariyer-Sistemi
Ne görebilirsin : Dünyanın ikinci en büyük resif sistemi olan Belize Resif Bariyer sistemi, şnorkelle yüzmek ve dalış yapmak için en güzel yerlerden.
Neden tehlike altında : Turistik aktiviteler, deniz altı hayatın kirlenmesi ve doğaya yabancı maddelerin karışması nedeniyle resif yavaş yavaş yok olmakta.
5. Bolivya’da bulunan Potosi dağları
Yok-Olan-Güzellikler-Bolivya’da-bulunan-Potosi-dağları
Ne görebilirsin : 4.000 metre yükseklikte bulunan dağlardaki Potosi dünyanın en yüksek şehirlerinden. Gümüş maden ocaklarını görmek de kesinlikle en unutulmaz anılardan olacaktır.
Neden tehlike altında : Yüzyıllarca yapılan maden kazıları nedeniyle dağ dengesizleşmiş bir hale gelmiştir.
6. Maldivler
Yok-Olan-Güzellikler-Maldivler
Ne görebilirsin : 1,192 adadan oluşan bu ülke deniz seviyesinden sadece 240 cm yukarıda bulunuyor. Etkieyici deniziyle şnorkelle yüzme ve dalış için dünyanın en güzel bölgelerinden.
Neden tehlike altında : Yükselen deniz seviyesi ve mercan kayalıklarının kirlenmesi nedeniyle önümüzdeki zaman içinde tüm adalar sistemi sular altında kalacak.
7. Ölü Deniz
Yok-Olan-Güzellikler-Ölü-Deniz
Ne görebilirsin : Tuzluluğu denizlerin 10 katı olan ve deniz seviyesinin 400 metre altında bulunan ölü deniz dünyanın en alçakta bulunan noktası. Yüzyıllardır, minareller ve içinde bulunan siyah çamur için insanlar bu bölgeyi ziyaret ediyor.
Neden tehlike altında : Ürdün nehri ile beslenen bu deniz, nehrin tarım amaçlı kullanım ile küçülmesi ve küresel ısınmanın artması nedeniyle buharlaşmanın artmasıyla küçülmektedir.
8. Madagaskar’daki Vahşi Yaşam
Yok-Olan-Güzellikler-Madagaskar
Ne görülebilir : Madagaskar dünyanın en büyük dördüncü adası. Üstünde bulunan bitki yaşamının %80’i dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor. Doğayı sevenler için mükemmel bir bölge.
Neden tehlike altında : İnsanların bu adaya ulaşması ile Madagaskar adası ormanlarının %90’ını kaybetti. Yavaş yavaş yok olan bu adayı zaman kaybetmeden görmek gerekiyor.
9. Solomon Adaları
Yok-Olan-Güzellikler-Solomon-Adaları
Ne görülebilir : Dünyanın en etkileyici mercan resifi görülebilir
Neden tehlike altında : Ormancılık nedeniyle bu bölgedeki ormanlar azalmakta bu da ekosistemi bozarak resifi yok etmektedir.

Kaynak : Buzzfeed

Comments

  1. Elinize sağlık, çok güzel derlemişsiniz 😉

    • Çok teşekkür ederim 🙂 Gezdikçe yazmaya çalışıyorum.

Submit a Comment

20 − 1 =