Image
Top
Menu
2 Mayıs 2015

Filipinler Boracay Adası – Dünyanın En Güzel Kumsalları

Filipiner - Beyaz Kum Plajı
Filipinler boracay dünya turları için en önemli seyahat noktalarındandır. Boracay adası özellikle cennet gibidir. Uzak doğu seyahatime sosyal sorumluluk projeleri ile başladıktan sonra özellikle Filipinler Turumda nasıl güzellikler göreceğim hakkında en küçük bir fikrim yoktu diyebilirim. Özellikle Filipiner Boracay hep merak ettiğim ancak nasıl bir yer olduğunu hayal etmekte zorlandığım bir yerdi.

Filipinler’den biraz bahsedersek…

İlk olarak Filipinler nerede? Filipinler uzak doğu asyada pasifik okyanusta bulunan adalar topluluğudur. Filpinler nüfüsu 90 milyon kadardır. Filipinlerde İngilizce ve Filipince konuşulmaktadır. Ülkenin prizleri de 220 v kullanıyor. Filipinler Başkenti Maniladır. Filipinler para birimi ise Filipin Peso’sudur. Ayrıca Filipinler telefon kodu +63’dür. Peki Filipinlere nasıl gidilir? Filipinler tatili için de filipinler uçak biletini uygunluk için İstanbul Manila olarak önceki bir tarihte almak gerekmektedir.
Filipinler aslında dünyanın en fakir ülkelerinden ve ülkede bölgesel olarak açlık bulunuyor. Özellikle hükümet seviyesinde olan yolsuzluk nedeniyle ziyaret edilmesi tehlikeli ülkeler arasında bulunuyor.
Ek olarak gitmeden olmanız gereken bir takım aşılar var. Özellikle de sivri sineklerin ısırmaması için sinek kovucu ilaç taşımak ve musluk suyundan içmemek gerekiyor.
Her gülün bir dikeni var gibi aslında. Dünyanın en güzel sahillerine sahip bu ada sistemini ziyaret ederken gerçekten çok detaylı araştırma yapmak gerekiyor.
Özellikle başkent Manila yolsuzluğun ve suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden, bu nedenle Manila’yı ziyaret etmeden önce iki kere düşünmek lazım. Yinede Filipinler Vizesi olmadığı için çok uygun bir tercihtir.

Uyarılarımı yaptıktan sonra seyahatime dönersek 🙂

Tehlikesinin yanında Filipinler beyaz kumsalları ve turkuaz rengi deniziyle ünlenmiş bir ülke. Balinayla Selfie çekmek için dalış yapmak gibi de dünyanın hiçbir yerinde yaşayamayacağınız deneyimlere sahip bir ülke. Filipinler gece hayatı da özellikle dilimizde Borakay olarak okunan Boracay’da çok hareketlidir.
Hong Kong’a ziyaretimden sonra vizesiz olduğundan büyük rahatlıkla Hong Kong Uluslararası Havalimanından Cebu Pacific ile Kalibo havalimanına uçmam ile Filipinler Boracay adasına seyahatim ve Filipinler Tatilim başladı.
Kalibo havalimanı Boracay’a otobüsle 90 dakika mesafede bulunuyor. Cebu Pacific’teyken uçakta Southwest tur firmasının Kalibo’dan Boracay’a olan transit’ini satın alabiliyorsunuz. Kalibo havalimanından Boracay adasında bulunan otelinize kadar süren yolculuğunuz 500 peso kadar tutuyor.
Kalibo havalimanı çok küçük bir havalimanı ve pasaport işlemlerinizi bir masa üzerinde çalışan bir görevli yapıyor.
Sonrasında Southwest firmasının standından biletinizle birlikte sizi otobüsünüze yönlendiriyorlar. Southwest otobüsü kalktıktan sonra Kalibo’ya ortalama 90 dakikalık bir yolculuk yapıyorsunuz. Boracay’ın hemen karşısında Caticlan adında bir liman şehri bulunuyor. Caticlan’dan tekne ile sizi karşıya geçiyorlar. Boracay adasına ulaştıktan sonra da sizi karşılayan görevliler bir servis aracıyla sizi otelinize kadar götürüyor.
Southwest Filipinler seyahatimde gördüğüm en profesyönel servis diyebilirim 🙂
Boracay adası turistlerin yoğunlukla bulunduğu 4 bölgeden oluşuyor. Station 1-2-3 ve Bulabog Plajı. Station 1,2 ve 3 beyaz kum plajının yanında bulunuyor.
Station 1 Plajın ilk bölgesi. Station 2’ye göre daha sakin bir bölge. Huzurlu bir tatil geçirmek istenirse Station 1 ya da Station 3’de otel tutmak gerekir. Station 2 ise Boracay adasının merkezi. d’mall ve d’talipapa olarak geçen restoranların ağırlıklı bulunduğu bölge aslında.
Kumsal boyunca tabii ki restoranlar ve barlar bulunuyor ancak ağırlıklı olarak Station 2’deler diyebilirim.
Otelim Amihan-Home adında Station 2’de bulunan bir oteldi. Otelde kendinizi evinizde hissedebiliyorsunuz. Kesinlikle çok güzel bir oteldi. Otelime ulaşıp valizlerimi bıraktıktan sonra ilk geceyi dinlenerek geçirdim.
Boracay adası tropik iklimde olduğundan çok sıcak ve güneşli bir yer. Ertesi sabah uyandığımda bu sıcak havayla karşılaştım. Kahvaltımı yaptıktan sonra otele 3-5 dakika mesafede bulunan Beyaz kum plajına doğru yürümeye başladım.
Filipiner - Beyaz Kum Plajı
Tropik bir cennet olan Boracay’ın en güzel yerlerinden biri kesinlikle Beyaz Kum Plajı. İnsan görünce gerçekten güzelliğine şaşırıp kalıyor.
Kumsalda yürüdükçe üzerinde birçok etkinlik görülüyor. Özellikle kumsalda kumdan heykeller yapmak ya da isim yazmak çok popüler bir aktivite. Boracay’da sahilde kumdan yaptığı çalışmaya imzasını atan bir çocuk 🙂
Filipiner - Beyaz Kum Plajı - Kumdan Sanat Eseri
Okyanus gelgitleri ile yolu açılan ve üzerinde Bakire Meryem’in heykelinin bulunduğu Willy’nin Kayası da bu kumsal üzerinde bulunuyor.
Filipinler - Boracay - Beyaz Kum Plajı - Willy's Rock
İlk günümü kumsalda dinlenerek ve keyif yaparak geçirdikten sonra otelimde dinlenip akşamında Boracay’ın gece hayatını görmeye çıktım.
Boracay’ın gece hayatı turistlerin yoğunluğu nedeniyle çok hareketli. Birçok bar bulunan bu adada birçok turist ve gezginle tanışmak mümkün.
İkinci günüme evvelsi gün ayarladığım tekne turuyla başladım. Tekne turu ilk önce şnorkel yapmak için biraz açıklara sonrasında da Crystal Cove adasına götürüyor. Bu adada vakit geçirdikten sonra Lupaz plajına gidiyorsunuz.
Turkuaz yeşili bir deniz’de şnorkel ile yüzmek Boracay’da çok populer bir aktivite. Lupaz plajında şnorkel de bu bölge için gerçekten çok etkileyici güzel bir aktivite.
Filipinler - Boracay - Beyaz Kum Plajı - Lupaz Kumsalı
Tekne turu son olarak da Puka Plajına gidiyor. Çok daha ıssız olan bu kumsal bembeyaz kumları ile insanı etkiliyor. Sonrasında turu tamamlıyorsunuz.
Boracay adasını gezmenin en iyi yollarından biri, bir grupla Paraw kiralamak. Ada turumuzu bizde bu Paraw ile yaptık.
Filipinler - Boracay - Puka Plajı - Paraw
Gün batımı gerçekten çok etkileyici bir görüntüye sahip. Boracay’da gün batımında Paraw’larla denize açılıyorlar.
filipinler-boracay-beyaz-kum-plaji-gun-batimi-paraw
Boracay’da son günümü Ariels Point olarak geçen Kayalıklardan denize atladığınız bir alanda geçirdim. 5-8-15 metre yüksekliklerden denize atlanabilen bu yer adrenalin arayanlar için gerçekten çok güzel bir yer.
Filipinler - Boracay - Ariels Point
Filipinler seyahatim hayatımda görmediğim güzellikleri görmemi ve yaşamadığım heyecanları yaşamamı sağladı diyebilirim. Tehlikeleri de göz önüne alıp fırsatınız olursa mutlaka bu güzelliği görün derim 🙂

Submit a Comment

four × 4 =