Image
Top
Menu
17 Haziran 2015

Instagram’da Etkileyici Bir Profil için 18 Altın Kural

Fotoğraf çekimi, fotoğraf düzenleme ve fotoğraf efektleri ile yayın yapılan Sosyal Medya Platformu Instagram 200 milyon kullanıcıya ulaştı. Instagram herkesin en önde yer almak istediği bir sosyal medya platformu haline geldi. Fotoğraf çekimi sağlayan bu uygulama ile kullanıcılar hayatlarından kareleri paylaşırken firmalar da kendi ürünlerini ön plana çıkaracak fotoğraflar paylaşmaya başladılar.
Fotoğrafı çekip, fotoğrafı düzenlemek ve anında sosyal medya’ya yükleyerek arkadaşlarımızla paylaşmak çok basitleşti.
Instagramda etkiliyeci bir profile sahip olmanın birkaç yolu var.

Instagram’da etkili bir kullanıcı olmak ve herkesin beğeneceği fotoğraf çekmek istiyorsan alttaki adımları izleyebilirsin. Birkaç basit öneri ile herkesin beğeneceği bir profil oluşturabilirsin. Etkileyici bir profil oluşturmak düşündüğünden çok daha kolay!
1. Kullanıcı Adı Seçimine Önem Göster
Instagram kullanıcı adını seçerken kolay akılda kalır ve anlaşılabilir bir isim seçilmeli. Kişisel ismin dışına çıkılacaksa sayfanın temasına uygun bir isim seçilmesi gerekir. Örneğin manzara fotoğrafları çekeceksen DoğaGezgini uygun bir isim olacaktır.
kullanici adi secimine onem goster
2. Profil Resmini Farklılaştır
Bir obje yerine kendi fotoğrafını kullanmak takipçilerin ilgisini çekecektir. Standart bir karşıdan çekilmiş bir poz yerine kişiliğini yansıtacak bir fotoğraf çekimi önemlidir. Denizle ilgili hobilerin varsa yelkenlide ya da bir gezginsen seyahatlerinden bir kare kullanılabilir.
3. Tema Seç
Hobilerinden yayınlayacağın fotoğraflar için bir tema belirle. Temanın her zaman dışına çıkabilirsin ancak örnek olarak spor fotoğrafları çeken bir kişinin takipçileri de sporseverler olacaktır. Sporseverler seni takip edecek ve fotoğraflarını “like” edecektir.
Moda aşığı mısın? Trend kıyafetler, renkler ve stiller üzerine fotoğraflara odaklanabilirsin.
Yemekleri mi seviyosun? Yemeklerle ilgili fotoğrafları yayınlayabilirsin.
Örnek olarak kendi kişisel Instagram hesabımın teması seyahat üzerine ve gittiğim yerlerden ağırlıklı olarak manzara ve tarihi resimler paylaşıyorum.
tema-sec
4. Instagram Filtreleriyle Fotoğrafın En Güzel Halini Yakala
Instagram uygulamasını en iyi şekilde kullanabilmelisin. Çekebileceğin kadar çok fotoğraf çek ve filtrelerle fotoğraf düzenleme ile en güzel hale getir. Instagramda etkili olan bir kişi çoğunlukla fotoğraf çekimini en iyi şekilde uygulayan kişidir. Kişisel olarak en çok kullandığım filtreler Lux, Vinyet, Keskinleştir, Doygunluk ve Parlaklık.
instagram filtreleri
5. Fotoğraf Düzenleyebileceğin Uygulamalar Kullan
Iphone kullanan kişiler Snapseed ya da Colorsplash ile fotoğraflarını Instagram filtreleri dışında editleyebilirler. Android kullanan kişiler ise PicSay Pro ya da PicsPlay Pro kullanabilirler. Fotoğraflarını Instagram filtrelerini uygulamadan önce editlemen gerekir. Bu uygulamalarla Instagram’da oluşturabileceğin fotoğraflardan çok farklı fotoğraflar düzenleyebilirsin ve fotoğraf efektleri verebilirsin.
6. Yüzlerce Fotoğraf Çek
Çektiğin tüm fotoğrafları yayınlamak zorunda değilsin, ancak günde ortalama 1-10 arasında fotoğraf yayınlamadığın sürece takipçilerin ilgisini kaybedersin. Bu nedenle fotoğraf çekemeyeceğin zamanlarda yayınlayabileceğin fotoğrafların telefonunda olması gerekmektedir.
Ek olarak ne kadar çok fotoğraf çekersen, o kadar uzmanlaşırsın ve çektiğin fotoğraflar gittikçe daha güzel bir hal alır. Bol bol fotoğraf çek.
7. Metin Bölümünde Simgeleri Kullan
Bu ikonlar eğlenceli ya da samimi olabilir. Fotoğraflar bilgi verirken eğlendirici olmalıdır.
8. Çekimlerine Sanatsal Yaklaş
Farklı açılardan ve mesafelerden fotoğraf çekerek farklılaşan fotoğraflar çek. Renk kombinasyonları ya da yeni bir model çok ilgi çekici olabilir. Fotoğraf düzenleme ile de orijinal bir hale getirebilirsin. Örnek olarak çok renkli bir kapı varsa bunu filtrelerle sanatsal bir hale getirebilirsin. Fotoğraf nasıl çekilir dersen, fotoğraf çekim tekniklerini “İnstagram’da Etkileyici Fotoğraflar Çekmek için 9 Altın Kural” makelemde detaylı olarak anlatmıştım.
cekimlere sanatsal yaklas
9. Fotoğraflarını Doğru Zamanda Paylaş
Takipçilerin günün belli saatlerinde Instagram’a girerler. Sabah işe giderken ya da öğle arasında en çok Instagram’a girerek fotoğrafları incelerler. Doğru zamanda paylaşılan fotoğraflar çok daha etkili olacaktır.
10. Fotoğraflarını Kişiselleştir
Blogun ya da farklı medya kaynaklarında varlığın varsa, Instagram’a o kaynaklarda bulunmayan fotoğrafları yükle. Bu şekilde takipçilerinin senin kişisel yanını görmesini sağlarsın.
11. Sosyal Medya Hesaplarınla Instagram’ı Eşleştir
Facebook sayesinde arkadaşlarını Instagram’a ekleyerek takipçi sayını arttırabilirsin. Lokasyon eşleştirmesiyle Foursquare’de check-inlerinde fotoğraf çekimini bulundurabilirsin.
sosyal medya hesaplarini birlestir
12. Diğer Instragram Kullanıcılarını Takip Et
Instagram’daki diğer kullancıları takip etmediğin ya da fotoğraflarını like etmediğin sürece takipçi sayını arttırman çok zor.
Fotoğraflarına yorum yapan kişilere cevap vermeyi atlamamalısın. Beğendiğin fotoğrafların altına da yorum yaparak diğer kullancıları tebrik etmek güzel bir jest olabilir.
Instagram’ı bir topluluk olarak görmek lazım, rekabet değil.
13. Yarışmalara Katıl
Instagram’da düzenlenen yarışmalar toplulukta bulunan diğer kişilerle bağ kurmak için çok iyi bir yoldur. Bu şekilde kendi fotoğraflarını da ön plana çıkarmış olursun.
yarismaya katil
14. Hashtag Kullanımını Optimize Et
Kullancıların en çok kullandığı hashtagleri fotoğraflarında kullanmak fotoğraflarının daha çok insana ulaşmasını kolaylaştırır.

Genellikle fotoğraflarındaki hashtagler fotoğraf çekimi konusuyla ilgili olmalıdır. Örneğin bir çiçek resmi çektiğin zaman #doğa, #renkler, vb. hashtagler kullanılabilir.
Popüler olan hashtaglerden #bugününkaresi, #objektifimden, #İstanbul, vb. daha çok like almanı ve takipçi kazanmanı sağlayacaktır.
15. Bir Hikaye Anlat
Instagram’daki fotoğraflarınla orijinal ve etkileyici bir hikaye oluşturabilirsin. Bu yolla takipçilerin iletişimini çok üst seviyelere taşıyabilirsin.
16. Takipçilerinin Beğenilerini Takip Et
En çok beğenilen fotoğraflarını belirleyerek, o konu üzerine gidebilirsin. Bu şekilde güçlü yanlarını keşfederek daha hızlı yayılacak fotoğraflar yayınlayabilirsin.
17. Kendi Yarışmanı Düzenle
Insagram’da takipçi sayın yüksek bir rakama geldiğinde (5000, 10.000 etc.) kendi yarışmanı düzenleyerek kişilerle iletişimini arttırabilirsin. Örnek olarak #istanbulvapurları altında bir yarışma düzenleyerek en güzel İstanbul Vapuru fotoğrafı çekene bir hediye verebilirsin.
18. Iconosquare’den İstatistiklerini Takip Et
Insagramla ilgili istatistiklerini Iconosquare’den takip edebilirsin. Bu şekilde en çok hangi fotoğraflarının beğenildiği, hangi saatlerde beğenildiği vb.

Comments

 1. Ebru cuger

  Merhabalar. Yaptığınız açıklama ve paylaşımlar için çok teşekkür ediyorum. Araştırdığım bi konu vardı ama ona verdiğiniz bilgilerde ulaşamadım.
  İnstagramda profilimizin olduğu sayfada telefon numarası eklemek istiyorum. Yani bir ara butonu var bazı profillerde. Butona basıldığında Direk kişinin telefon numarasını arıyor. Bunu nasıl yapabilirim. Çünkü biz bir işyeriyiz ve profilimizi inceleyen kişilerin bize direk telefonla da ulaşmasını istiyoruz.
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  • Merhaba,

   İşletme profiline geçiş yaparak ara butonunu ekleyebilirsiniz.

   Ben teşekkür ederim,
   İyi Günler,

 2. isa

  hocam, profilde instagramın kendi yazı fontu dışında farklı fontlar nasıl kullanabilirim?

  • Merhaba,

   Apple/Android store’da bulunan uygulamalarla biografinizde farklı karakterlerle yazı yazabilirsiniz.

   İyi günler,

 3. Merhaba . Sizde instagram sayfam nasıl?

  • Merhaba,

   Instagram sayfanızın adresi nedir acaba?

   İyi Günler,

 4. Merhaba,

  Sizce bir kuruluş veya şirkete ait Instagram hesabında olması gerekenler nelerdiir ?

  İyi günler

  • Merhaba,

   Instagram profilinde şirketin sloganının altında, ürün/hizmet hakkında bilgi ve altında da şirket ile ilgili iletişim bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Yapılan paylaşımların da şirketin hedefleri doğrultusunda hazırlanması gerekir. Örnek olarak bir bilgi paylaşım sayfası ise bilgi üzerine paylaşımlar, ürün satış sayfası ise paylaşımların ürün üzerine olması gerekir. Sosyal Medya’da şirketlerin en çok yaptıkları hatalardan biri ürün satış sitesini bir blog sayfası gibi kullanmaktır.

   İyi Günler,

 5. Merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  İyi Günler.

 6. Hızır

  Merhaba sizce instegram sayfamı nasıl düzenlersem eski takipçilerimi kazanırım biraz yazılardan yada fotoğraflardan yardımcı olurmusunuz

 7. ayşe

  merhaba instagram sayfasında foto yüklerken 1080*1080 yüklediğim halde bütün olarak güzel bir görünüm yakalayamadım profesyonel sayfalarda galeri gayet muntazamken ben bunu yakalayamadım. Neyi atlıyorum acaba? İlginize tşk ederim

  • Merhaba,

   Fotoğrafın çözünürlüğü ve çekildiği makina kadar ışık ve fotoğraf çekildikten sonra editlenmesi de çok önem taşımaktadır.

   İyi Günler,
   Barış Tanzer

Submit a Comment

1 × 5 =