Image
Top
Menu
18 Haziran 2015

Başarı Hikayeleri – Kişisel Başarı için 9 Önemli Kural

Başarı hikayeleri ister olimpiyatlarda olsun ister iş hayatımızda, kişisel başarı sağlamak her zaman daha başarılı olmamız için avantaj sağlar.
Peki başarı nedir? Başarı hayal ettiğimiz maddi ya da manevi bir isteğimize ulaşmaktır. Sürekli başarı
kesinlikle kişinin mutlu olmasına yardımcı olur.
Sürekli başarıyı anlayabilmek için hayatında sürekli kazanan kişilerin davranışlarını ve çevrelerini incelemek gerekir. Kazanan kişileri incelediğimiz zaman hepsinde ortak 9 özellik göze çarpar. Bu 9 özellik bir sonraki başarı hikayelerini yazabilmeleri için de onlara avantaj sağlar.
Kişisel gelişimi sağlayacak bu 9 özellik şu şekildedir.

1. Pozitif Olmak

Kazanan herkesin mutlu hissetmesi çok normaldir. Başarısız olunduğunda ise kötü hissedilir. Duygular performansı etkiler. Pozitif olmak fiziksel enerjiyi arttırır ve başarısızlıklardan sonra bir daha denemek için motive eder. Kaybedenler bahane üretirken, kazananlar yaralansa bile bir başarı hikayesi yazabilmek için çalışmaya devam eder.

2. İşte Daha Çok Vakit Geçirmek

Bir basket maçı sonrasında ya da ofiste, başarısız olan kişiler her zaman eve erken dönerler. Kazanmak isteyen kişiler orada kalırlar. Ofiste daha çok vakit geçiren kişilerin bilgi paylaşım, işle ilgili fikir yürütme ve kişisel gelişim şansları daha fazladır.

3. Sürekli Öğrenmek

Kaybeden kişiler negatif geri bildirimler karşısında savunmaya geçerler. Başarılı olmak isteyen kişiler ise gönüllü olarak hatalarını tartışmayı isterler ve negatif geri bildirimleri kabul ederler.
Kişisel gelişimlerini sağlayarak ve sürekli öğrenerek kazanacaklarını bilirler. Bu nedenle sürekli kişisel gelişim sağlamak için öğrenmek çok önemlidir.

4. Oyuna Odaklanmak

Tenis oynayan herkes gözünü toptan ayırmaması gerektiğini bilir. Gözünü toptan ayırırsa oyunu kaybedebilir ya da top vücuduna çarpabilir. İş hayatında da başarı hikayelerine sahip olmak için gözümüzü hedeflediğimiz yerden ayırmamamız gerekir. Hayatımızdaki duygusal değişimler ya da dikkat kaybı başarısız olmamıza neden olabilir. Başarılı olmak için hedeflerimize odaklanmamız gerekir.

5. Çevrendekilere Saygılı Davranmak

Kazanan ekipte olan herkes birbirine saygılı davranır ve birbirini dinler. Ekip içinde yardımlaşma çok fazladır ve bu da bir sonraki oyunda başarılı ekibin yine yüksek başarı sağlaması için çok büyük bir avantaj sağlar. Etrafındakilere saygılı olarak ve yardımcı olarak bir sonraki adımda başarılı olmak için doğru bir adım atmış oluruz.

6. Motivasyonel Destek Olacak Kişilere Sahip Olmak

Başarılı olan her kişinin arkasında motivasyonel destek veren mentorler, arkadaşlar ve ailesi vardır. Kazanmak, motivasyonel destek veren kişilerin sayısını arttırır. Kaybetmek ise azaltır. İş hayatında başarısız olan bir kişiye çevresi bilinçsiz bile olsa başarısız olarak bakmaya başlar, motivasyonunuz düştükten sonra destek olacak biri olmadan bir sonraki adımda nasıl başarılı olabilirsiniz ki?

7. Network Yapmak

Başarılı olan kişiler, başarı hikayesi yazmış diğer kişilerin katıldığı konferanslara, toplantılara ve kutlamalara çağrılırlar. Kurdukları network ile bir sonraki başarılarına ulaşmak için kişisel gelişim adımlarını atmaya başlamış olurlar. Network sahibi olmak çok önemlidir ve başarıya giden yolda yardımcı olur.

8. Başarılı Kişilerin Korunması

Başarılı kişiler hakkında çok daha az negatif yorum yapılır. Başarılı olduğu için yaptığı yanlışlar görmezden gelinir. Başarısız olanlar hakkında ise her yerde negatif yorumlar yapılır.
Kazananlar bu yorumlara maruz kalmadığından hedefine daha rahat odaklanabilir. Başarılı olmak ve başarılı olmaya devam etmek gerekir.

9. Başarıda Süreklilik Sağlamak

Başarısız kişiler sürekli strateji değiştirmekle ve yeni yöntemler aramakla vakit geçirirler. Düzeltmeleri yapana kadar da başarılı olmak kolay değildir. Kazanan kişilerin ise uzun dönemli plan ve strateji yapmak için vakitleri vardır. Başarıda süreklilik çok önemlidir. Kazandıkça kazanmak kolaylaşır.
Başarı hikayeleri kibir ve kendine çok güvenmek nedeniyle başarısızlığa doğru gidebilir. Ancak lider olan kişiler yukarıdaki şekilde davranarak başarılı olmak için avantajlar sağlar.

Submit a Comment

8 + eight =