Image
Top
Menu
2 Ağustos 2015

Çin Şehirleri ve Işıltıları- Şangay

Uzakdoğu turumun son durağı olan Çin’in başkenti Pekin’e doğru Osaka’dan bindiğim uçakla Şangay’a yola çıktım. Uzak doğu seyahatimi hep Çin gezimle Çin Seddi’nde bitirmeyi hayal etmiştim. Hayalime ulaşmak için de önce Şangay oradan da Pekin olacak şekilde son şehrime doğru yola çıktım.

Çin hakkında bilgi verirsem 🙂

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin 1,5 milyar nüfusa sahip. Çin tarihi ve Çin uygarlığı ise binlerce yıla dayanan bir geçmişe sahip. Çin başkenti ise Pekin. Çin uçak biletleri ise erken alınmadığı taktirde pahali oluyor. Bu nedenle Çin’e gidecekseniz mutlaka önceden biletinizi almayı unutmayın derim! Şangay nerede derseniz Şangay Çin’in doğusunda bulunan bir Çin şehri.
Çin vizesi ise kesinlikle ayrı bir dert! Çin vizesi için birçok evrak toplamanız gerekiyor. En zoru da Çin’den gönderilen bir onaylı Çin turu belgesi alınması gerekmesi. Vizeyi aldıktan sonra ise dünyada görülmesi gereken birkaç güzelliğe doğru yola çıkıyorsunuz.

Şimdi asıl konuya gelelim 🙂 Şangay seyahatim

Japonya turumu tamamladıktan sonra Çin şehirlerinden Şangay’a doğru Osaka’dan bindiğim uçakla yola çıktım. Pudong havalimanına iniş yaptıktan sonra dönüş yolunda Çin gezim başlamış oldu.
Pudong havalimanından metro ile şehir merkezine inebiliyorsunuz. Şangay’da metro ağı çok gelişmiş olduğundan şehir içinde metro ile gezmek kesinlikle çok büyük bir rahatlık.
Şangay’da kalacağım otelime yerleştikten sonra şehri görmek için metroya atladım. İlk durağım Jing’an bölgesinde bulunan Şangay’ın en ünlü tapınağı olan Jing’an tağınağıydı.
Çin-Şangay-Jingan-Tapınağı
Jing’an tapınağını gördükten sonra Şangay’da hayatın aktığı yer olan Nanjing yoluna doğru yola çıktım. Şangay’da görülecek yerlerin birçoğu Nanjing yolu üzerinde bulunuyor. Açıkçası Çin’deki seyahatlerim boyunca bu kadar güzel bir şehre daha önce rastlamamıştım.
Her yerde iş kulelerinin olduğu, hayatın durmadığı ve ışıklandırmalarla parıl parıl parlayan bu cadde ilk olarak ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.
Çin-Şangay-Pearl-Kulesi
Nanjing yolu boyunca etkileyici kuleleri gördükten sonra yolun sonunda karşınıza the bund çıkıyor. The Bund birçok iş kulesinin ve Pearl kulesinin bulunduğu ortasından da bir nehrin aktığı bir alan. Gecesi ayrı gündüzü ayrı bir güzelliğe sahip bir yer demek de mümkün!
Şangay şimdiye kadar Çin şehirleri arasında gördüğüm en güzel şehir! Hem de açık ara! Gezilecek yerleri çok olmasa da dünya turlarına çıkan kişilerin durak noktası olması gereken bir yer.

Submit a Comment

five × three =