Image
Top
Menu
28 Şubat 2015

Sizce bu elbise hangi renk? Beyaz üzerine altın rengi mi? Yoksa mavi üzerine siyah mı?

Elbise Hangi Renk
Sosyal medyada birkaç gündür tartışılan bir fenomen. Dünyayı da ikiye bölmüş durumda : Elbisenin renginin beyaz ve altın rengi olduğunu iddia edenler ve mavi ve siyah olduğunu iddia edenler
Farklı ortamlarda tartışılan bu fenomen ne için? Elbisenin rengiyle ilgili.
Tüm karmaşa Perşembe günü Swiked adında bir kullanıcı Tumblr’da elbisenin rengini kendisinin ve arkadaşlarının belirleyemediğini belirten bir post atmasıyla başladı.
Elbise hangi renk
Sonrasında sosyal medya ve internet resmen birbirine girdi. İnternetteki Llama’larla ile ilgili tartışmalar bırakıldı ve herkes bu konuya odaklandı. Dünya çapında birçok ünlü renk ile ilgili yorumlar yapmaya başladı.
Herkesin sorduğu soru : “Elbisenin rengi gerçekten hangi renk??”
Sonrasında bilimsel açıklamalar da yavaş yavaş çıkmaya başladı. Tüm konu aslında insan gözü ve ortamdaki ışıkla ilgili.
Işıklı ortamlarda kişiler biyolojisine göre elbisenin rengini farklı görebiliyor. Bu tamamen kişinin renkleri biyolojik olarak nasıl algıladığıyla ilgili.
Elbise hangi renk
Resimde herkesin farklı algılaması da ışığın retinaya düşüşüyle ilgili bu elbisede renkler tam sınırda olduğundan herkes renkleri farklı görebiliyor. Alttaki resimde renklerin kod olarak hangi sınırda olduğu var.
Elbise hangi renk
Renk kodlarına bakarsak elbise mavi üzerine siyah çizgili. Normal şartlarda herkesin aynı algılayacağı renkler çok sınırda olduğundan, bir kısım insanlar elbiseyi beyaz üzerine altın çizgili algılarken diğerleri mavi üzerine siyah çizgili algılıyor. Tüm olay aslında bununla ilgili.

Sonuç olarak herkes renkleri farklı algılayabiliyor. Enteresan.

Comments

Submit a Comment

five + fifteen =