Image
Top
Menu
13 Şubat 2015

Ölmeden Önce Yüzülmesi Gereken 35 Berrak Deniz

Sıcak yaz günlerinde herkes berrak denizlerde yüzmek ister. Yazı özlediysen, aşağıdaki ölmeden önce yüzülmesi gereken 35 yeri görmen lazım!

 1. Linapacan Adaları – Filipinler

Linapacan Adaları – Filipinler

Linapacan adaları Palawan’a bağlı bir bölge ve dünyanın en berrak denizlerinden birine sahiptir.

 1. Maldivler

Maldivler

Hint okyanusunda bulunan Maldiv adaları toplamda 26 mercan adasına sahiptir. Adalar 90.000 km2’ye yayılmış durumda olup ve dünyanın en geniş Alana dağılmış ülkesidir.

Resiflerdeki inanılmaz deniz hayatı dünyanın her yerinden turistleri çeker.

 1. Bodrum – Türkiye

Bodrum – Türkiye

Türkiye’nin güneyinde bulunan Bodrum, Muğla ili’nin 13 ilçesinden birisi ve ilçenin yönetim merkezi olan bir yeridir.

Bodrum sadece Türkiye’de değil dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçedir. Eski zamanlarda Halikarnas’ın yaşadığı bu yerde, antik dünyanın yedi harikasından biri olan Mausolus’un Mezarı bulunmaktadır.

15’inci yüzyılda yapılmış Bodrum kalesi marinaya ve yat limanına bakar. Kale ayrıca su altı arkeoloji müzesine de sahip olup ve kültür festivallerinin düzenlendiği bir yerdir.

 1. Cayo Coco – Küba

Cayo Coco – Küba

Cayo Coco her şey dahil tatil köyleri ile merkez Küba’da bulunan bir adadır. Ciego de Ávila Province bölgesinde bulunup Jardines del Rey (“Kral Bahçeleri”) adalarına bağlıdır. Ada Coco (Coconut) kuşlarından sonra adlandırılmıştır. Ayrıca resiflerin ve sahillerin güzelliği dünyanın her yerinden dalgıçları ve turistleri çeker.

 1. Cala Macarelleta, Menorca – İspanya

Cala Macarelleta, Menorca – İspanya

Macarella ve Macarelleta sahilleri Menorca’nın güney batısında bulunmaktadır ve Güney kıyısında bulunan Ciutadella’s’da bulunan Àrea Natural d’Especial Interès’a ait bir bölgedir.

Macarelleta, turkuaz renkte suyu ve beyaz sahilleri ile muhteşem bir koydur. Palmiye kaplı dağları ile kışın bile güneşlenilebilecek kadar sıcak olan bir güzelliktir.

 1. To Sua Okyanus Çukuru – Samoa

To Sua Okyanus Çukuru – Samoa

To Sua Okyanıs Çukuru Lotofaga köyünde bulunan berrak bir havuz gibidir. Tu Sua “Büyük Hendek” demek ve sakinleri tarafından geniş bir yüzme alanına çevrilmiştir. Merdiven eklenerek de ziyaretçiler için 30 metre derinliğinde bir havuz haline getirilmiştir.

 1. Sabah – Malezya

Sabah – Malezya

Sabah Malezya’nın 13 eyaletinden biridir. Borneo adasının kuzeyinde bulunur. Sabah adasının ilerisinde resifler birçok ada ve Pulau Banggi adında dalışçıların uğrak yerlerindendir.

 1. Jenny Gölü – Wyoming

Jenny Gölü – Wyoming

Amerika’nın Wyoming eyaletinde bulunan Grand Teton Ulusal Parkında bulunan Jenny Gölü 12.000 yıl önce Cascade Kanyonunda buzulların kayaları itmesi ile oluşmuştur.

Jenny Gölü dağ yürüyüşü patikaları, panoramik tekne gezileri ve tırmanış için muhteşem manzaralara sahip bir yerdir.

 1. Bonito, Mato Grosso do Sul – Brezilya

Bonito, Mato Grosso do Sul – Brezilya

Bonito Brezilya’nın Mato Grosso do Sul eyaletinde bulunmaktadır. İnanılmaz mavi renkli suları ile çok etkileyici bir bölgedir.

Sayısız kireçtaşının bu nehirlerin altında bulunması ile doğal bil filtre etkisi göstererek dünyanın en berrak ve şeffaf sularından birine sahiptir.

 1. Calanque de Sormiou – Fransa

Calanque de Sormiou – Fransa

Korunan bir bölge olan Calanque de Sormio dünyanın her yerinden gelen doğa yürüyüşçüler ve tırmanışların gözde noktasıdır. Kristal parlaklıktaki muhteşem denizi ile turkuaz renginden koyu mavi rengine dönen suları vardır.

 1. Panari Adası, Okinawa – Japonya

Panari Adası, Okinawa – Japonya

Yaeyama adalarında bulunan Panari, diğer adıyla Aragusuku, Büyük Bariyer Resifiyle birlikte dalış ve su altı yaşam için bilinir. Deniz canlısı çeşitliliği inanılmaz seviyelerdedir.

 1. Puerto Ayora – Galapagos

Puerto Ayora – Galapagos

Puerto Ayora, Ekvador merkezindeki Galápagos’un bir şehridir ve Santa Cruz Adası’nın güney kıyısında yer almaktadır. Ayrıca Charles Darwin Vakfı ve Galapagos Ulusal Parkıda burada bulunmaktadır.

Tortuga bölgesinde iguanalar, kuşlar, Galapagos yengeçleri, beyaz resif uçlu köpek balıklarıyla dev Galapagos Kaplumbağaları görülebilir.

 1. Tahoe Gölü – Nevada

Tahoe Gölü – Nevada

Tahoe gölü, Amerika’nın Sierra Nevada bölgesinde bulunan en büyük temiz su kaynağıdır. Göl, 2 milyon yıl önce Buzul çağılda oluşmuştur. Dağların oluşturduğu panoramik manzara ve suyunun berraklığı ile her yıl turistleri çeken muhteşem bir bölgedir.

 1. Cayos Cochinos – Honduras

Cayos Cochinos – Honduras

Honduras’ın kuzey sahillerinde bulunan Cayos Cochinos 2 küçük ada ve 13 küçük resiften oluşmaktadır.

Adalar dünyanın en ikinci en büyük resif sistemi olan Meso-Amerikan Bariyer resifine bağlı olarak koruma altındadır. Dalgıçların ve balıkçıların bu bölgeye girememesi nedeniyle dünyanın en güzel resiflerinden biridir.

 1. Primosten – Hırvatistan

Primosten – Hırvatistan

Hırvatistan’da bulunan Primošten, Šibenik-Knin bölgesine aittir. Primošten’deki en büyük sahil Radučadır ve Hırvatistan’ın en güzel on sahilinden biri olarak seçilmiştir.

 1. St. George – Bermuda

St. George – Bermuda

St. George, Bermuda’nın doğu tarafında bulunmaktadır ve UNESCO’nun dünya mirası bölgelerinden biridir. Tarih dolu olan bu bölge ilk İngiliz yerleşimcilerin bulunduğu alanlardan biridir.

 1. Hanauma Bay, Oahu – Hawaii

Hanauma Bay, Oahu – Hawaii

Hawaii adalarından Oahu’da bulunan Hanauma sahili şnorkelciler için bir cennettir. Bu iyi korunmuş bölge yüzlerce tropik balık türüne sahip olarak kristal parlaklığından sulara sahiptir.

1967’de koruma altına alınan bu bölge balıklar, resifler ve sahilde inanılmaz güzelliklere sahiptir.

 1. Rio Azul – Arjantin

Rio Azul – Arjantin

Arjentin’in Patagonya bölgesinde bulunan mavi nehir buzullardan beslenmesi nedeniyle bölgenin en soğuk nehirlerindendir.

Bir gölden beslenmemesi nedeniyle su oranı çok hızlı değişir ve berrak sulara sahiptir.

 1. Korfu – Yunanistan

Korfu – Yunanistan

Yunanistan’da bulunan Korfu adası, Mitolojide çok önemli bir yere sahiptir. Deniz’inin güzelliği ile her yıl birçok turisti çeker.

 1. Aitutaki – Cook Adaları

Aitutaki – Cook Adaları

Cook adalarını oluşturan 15 adadan biri olan Aitutaki o bölgenin en çok ziyaret edilen iki adasından biridir. İnanılmaz derecede güzel mavi denizlere sahiptir.

 1. Koh Phi Phi Don – Tayland

Koh Phi Phi Don – Tayland

Phi Phi Adaları, Güney Tayland’da Andaman Denizi ve Phuket arasında bulunan takımadalardır. Ko Phi Phi Don ve Ko Phi Phi Lee isimlerindeki adalar Krabi vilayetine bağlıdırlar.

Ko Phi Phi Don daha büyük olan ve yerleşime açık adadır. Ko Phi Phi Lee ise sadece günübirlik turlar ile ziyaret edilebilmektedir. Phi Phi adalarına Krabi veya Phuket’ten feribotla ulaşılabilir. En yakındaki havaalanı ise Krabi Town yakınlarında bulunmaktadır.

Muhteşem güzellikte panoramik manzara sahip bölge, etkileyici güzelliklere sahiptir.

 1. Playa Blanca – Kolombiya

Koh Phi Phi Don – Tayland

Beyaz Sahil olarak adlandırılan Playa Blanca, Baru adalarına bir saat mesafede bulunmaktadır. Güzelliği ve tertemiz sahilleri ile Karayip Cennetine mükemmel bir şekilde uyum sağlar.

 1. Arnensee – İsviçre

Arnensee – İsviçre

İsviçre’nin Berne bölgesinde bulunan Arnensee, Roma’da rezervuar olarak kullanılmaktaydı. Trekking, yüzme ve barbekü için kullanılan bu yerde berrak bir su bulunmaktadır.

 1. Tioman Adaları – Malezya

Tioman Adaları – Malezya

Tioman Adası (Malayca Pulau Tioman) 39 km uzunluğunda 12 km genişliğinde Malezya’nın doğu kıyısında yer alan küçük bir adadır. Yoğun bitki örtüsü, az tahrip edilmiş ormanları, mercan kayalıkları ile ünlü ada özellikle dalış yapanlar için mükemmel bir seçimdir.

 1. Belo Sur Mer – Madagaskar

Belo Sur Mer – Madagaskar

Morondava’nın 80 km güneyinde bulunan Belo sur Mer bir balıkçı köyüdür. Turistler bu bölgeye kilometrelerce uzayan beyaz sahillerini ve zümrüt yeşili denizini görmeye gelirler.

 1. Köpek Adası, San Blas – Panama

Köpek Adası, San Blas – Panama

Panama’nın güneydoğu sahilinde bulunan San Blas adaları Karayiplerin en güzel bölgelerinden biridir. Bembeyaz sahilleri ve sıcakkanlı sakinleri ile kesinlikle gidilmesi gereken yerlerdendir.

 1. Culebra Adası – Puerto Rico

Culebra Adası – Puerto Rico

Puerto Rico’ya bağlı olan Culebra turistler için popüler bölgelerdendir. Koruma altındaki Flamenko Sahilinde beyaz mercan kumlarıyla muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

 1. Bora Bora

Bora Bora

Bora Bora, Güney Pasifik’teki bir Fransız Denizaşırı toprağı olan Fransız Polinezyası’nda bulunan ada, anlatılamayacak derece güzel denizlere sahiptir. Resifleri, deniz gölleri ve volkanik oluşumları ile lüks ziyaretlerde dünyanın en ünlü bölgelerindendir.

 1. Exuma – Bahamalar

Exuma – Bahamalar

Safir renginde denizleri ile Exuma, hayalleri kapsayacak güzelliktedir. Ünlülerin gittiği ve çok pahalı otellere sahip bölge, dünyanın en güzel sahillerinden birine sahiptir.

 1. Torch Gölü, Antrim Bölgesi Michigan – USA

Torch Gölü, Antrim Bölgesi Michigan – USA

Antrim Bölgesi Michigan’da bulunan Torch gölü doğa aktiviteleri, balık tutma ve dalış için en etkileyici yerlerdendir.

Karayip sularını andıran turkuaz suları ile inanılmaz bir güzelliğe sahiptir.

 1. Comino Adası – Malta

Comino Adası – Malta

Comino adası Akdeniz’de Malta ve Gozo adaları arasında bulunur. Sakinliği ve güzelliği ile anılan bu adada sadece kalıcı olarak dört kişi yaşamaktadır.

Camgöbeği rengindeki suları ve kuşlar için doğal bir sığınma alanı olan bu adaya birçok turist akın eder.

 1. San Andres Adası – Kolombiya

San Andres Adası – Kolombiya

San Andres büyüleyici sahillere sahiptir. Palmiye ağaçlarıyla ve renkli çiçekleriyle süslü doğa örtüsüyle inanılmaz derecede güzeldir.

 1. Sardunya – İtalya

Sardunya – İtalya

İtalya’nın baş döndürücü egzotik adası Sardunya, enfes koyları, turkuaz ve zümrüt yeşili suları, tarihi atmosferi ve doğal güzellikleriyle bir tatilden çok daha fazlasını vaat eden bir yerdir. Afrika’ya bakan güney bölgesi ve Korsika’ya birkaç mil mesafede bulunan güney ucuyla mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

 1. Bahia de las Aguilas – Dominik Cumhuriyeti

Bahia de las Aguilas – Dominik Cumhuriyeti

8 km uzunluğundaki sahile sahip Bahia de las Aguilas, Dominik Cumhuriyeti’nin güney tarafında Haiti’yle sınırda bulunmaktadır. Koruma altındaki bu bölge dünyanın en güzel sahillerindendir.

 1. Gizemli Nokta

Gizemli Nokta

Yüzmek için mükemmel olan 35 numara bizim için gizemli bir yer. Nerede olduğunu bilen var mı?

Kaynak : DailyNewsDig

Submit a Comment

17 + 7 =