Image
Top
Menu
15 Şubat 2015

Bulutların Üzerinden Bakmak : SkyDive!


SkyDive heyecan tutkunlarının ve ölmeden önce yapılacakları olan kişilerin listesinin en üstünde olan bir aktivite. Bu aktivite Türkiye dahil birçok yerde “Tandemli Atlayış ” ile eğitmenle birlikte yapılabiliyor.
Türkiye’de Efes’te yapılan bu aktiviteyi Dubai’de yaptım. Gerçekten inanılmaz bir tecrübe olan bu aktivitenin nasıl yapılacağını paylaşmak istiyorum.

Dubai’de Paraşütle Atlamak için neler gerekir?

Dubai’de bu aktiviteye katılmak için ilk önce SkyDive Dubai‘nin internet adresinden kayıt olunması gerekiyor. Doluluk nedeniyle kaydın en az bir ay önce yapılması lazım. Kesinlike dikkate alınması gereken atlayış için belli kuralları var.

SkyDive için kurallar neler?

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Vücut Kitle Endeksinin Kadınlar için en fazla 27,5 Erkekler için ise 30 olması (Vücut Kitle Endeksinizi Ölçün)
 • Atlayışa uygun kıyafetlerle gelinmesi (Topuklu, Sandal, Bot giyilmemesi. Gömlek ya da kolsuz t-shirt ve ya etek/kısa şortla gelinmemesi)
 • Kesinlikle atlayıştan önce 24 saat Alkol alınmaması
 • Atlayıştan önce 24 saat Dalış yapılmaması
 • 65 yaş üzerinde iseniz doktordan sağlık raporu alınması

Bu kurallara mutlaka uyulması gerekiyor çünkü uyulmadığı taktirde kesinlikle atlayışı yapamıyorsun ve yatırdığın depozito yanıyor.
Atlayış için hazırlıkları yaptıktan ve atlayış günü geldiğinde ise Dubai Marinasında bulunan SkyDive alanına en az bir saat önce gitmek gerekiyor.
Kısaca atlayış alanından bahsedersem. Marinada kurulmuş alanda çok düzgün bir tesis kurulmuş. Uçaklarının kalkması için kendi pistleri, paraşütle inmek için çim bir alan, bir kafe ve kayıt/hazırlıklar için bir bina bulunuyor. Çalışanlar çok profesyonel ve hepsi Avrupalı. Tamamen bir güven ortamı var. Atlayış yaptığım kişi de 22 yıldır SkyDive yapan çok tecrübeli bir bayan paraşütçüydü.
SkyDive Dubai'de Nasıl Yapılır
Alana gittikten sonra depozitonun kalan yarısını verip kayıt işlemlerini tamamlıyorsun. Sonrasında atlayış zamanının, eğitmeninin ve talep ettiysen seninle birlikte atlayacak kameramanın gelmesini bekliyorsun. Kameraman geldikten sonra seninle kısa bir çekim yapıyor ve atlayış alanına yola çıkıyorsun.

Paraşütle atlayış nasıl yapılıyor?

İlk önce uzun bir Golf arabası ile uçakların bulunduğu alana götürüyorlar. Uçağa binmeden önce fotoğraf çekimi yapılıyor. Sonrasında uçak yükselmeye başlıyor ve atlayıştan önce espriler seninle birlikte gelen diğer gruplar teker teker atlıyor 🙂 .
Atlayış bölgesine uçakla geldiğinde eğitmeninle birlikte Video’da da görüldüğü gibi atlayışı yapıyorsun 🙂
45-60 saniye süren bir serbest düşüş sırasında sizinle atlayan kameraman sizin her hareketinizi çekiyor. Paraşüt açıldıktan sonra da 10-15 dk süren süzülme ile yere iniyorsun.
SkyDive Dubai'de Nasıl Yapılır 2
Sonrasında bir süre bekletildikten sonra kayıt edilen çekimlerini sana teslim ediyorlar ve oradan ayrılıyorsun.
Kesinlikle SkyDive hayatımda yaşadığım en etkileyici ve keyif verici aktivite!! 🙂 Mutlaka yaşanması gerekiyor. Ayrıca kesinlikle Dubai görülmesi gereken şehirler arasında :). “Ölmeden önce yapılacaklar : Dubai’de Skydive!! :)” yazımda bunlardan detaylı olarak bahsetmiştim.
Gerçekten SkyDive hayali kuruyorsan bunu mutlaka Efes’te ya da Dubai’de yapmalısın. Atlayıştan sonra hayata farklı bir bakış açısıyla bakmaya başlıyorsun! 🙂

Comments

 1. Merhaba… Ben de Mayıs ayında Las Vegas’ta 15000 feet ten atlamayı planlıyorum. Yazınızı okuyunca yine heyecanlandım… Sıradaki 😉

  • Merhaba, Çok farklı bir deneyim 🙂 Las Vegas’ta da eminim çok harika bir deneyim olacaktır 🙂 Şimdiden iyi eğlenceler!

 2. cemil altunbaş

  Gerçektende harika bir atlayış ve çok güzel bir video olmuş. Paylaşım için çok teşekkür ediyorum.

  • Beğendiğiniz için çok teşekkür ederim 🙂 Herkese çok tavsiye ediyorum.

Submit a Comment

13 + seventeen =