Image
Top
Menu
23 Mayıs 2015

Bali Adası – Mavi ile Beyaz’ın buluştuğu Kumsallar

Endonezya bali gibi yerlerde bali turunda yerel halkıyla ve oraya seyahat edenlerle vakit geçirmekten keyif alıyorsunuz. Bali adası kesinlikle cennet gibi.
Filipinlerden sonra geçtiğim Endonez bali de tam anlamıyla mutlu hissetmeye başladığım bir yer oldu.

Kısaca Endonezya’dan bahsedecem…

Endonezya binlerce adadan oluşan ve muhteşem kumsallara sahip bir ülke. En büyük şehri Jakarta ve en ünlüsü de kesinlikle Bali adası. Manila’dan direk uçuşla Jakarta’ya ya da Bali’ye geçilebiliyor. Peki Endonezya nerede? Bali nerede? Endonezya Tayland’ın güneyinde bulunur. Bali ise Jakarta’nın güneyindedir.
Türk vatandaşlarına da sınırda 35$’lık bi ücret karşılığında kapıda endonezya vizesi veriyorlar. Uzak doğu’nun en güzel yanlarından biri de bu, birçok ülkeye vizesiz gidilebilmesi. Endonezya vizesi de çok kolay kapıdan böylelikle alınıyor. 🙂
Manila’dan Bali adasındaki Densapar uluslararası havalimanına uçuyorsunuz. Bali adası çok küçük bir ada. İçinde Tuk Tuk ya da taksiyle seyahat edilebiliyor. Taksiler burada çok uygun fiyatlı. Endonezya saati GMT +7 ve GMT +9 arasında değişir. Endonezya telefon kodu +62’dir. Endonezya dini ağırlıklı olarak müslüman ancak Bali adası ağırlıklı olarak budisttir. Endonezya nüfusu 245 milyon civarındadır.

Seyahatim nasıldı?

Bali adasına ulaştıktan sonra havalimanının alanından çıkıp bir taksiyle Kuta Kumsalında bulunan otelime doğru yola çıktım. Taksiyi havalimanının dışından tutmak daha uygun oluyor. Çünkü havalimanına giriş için para vermek zorundalar. Birde BlueBird taksilere binmek lazım. Diğer taksilerde fiyatta sorun yaşanabiliyor.
Kuta kumsalına ulaştıktan sonra eşyalarımı bırakıp otelin terasında bulunan sonsuz havuza kendimi attım. Bali adasında otellerin teraslarındaki sonsuz havuzlardan okyanus manzarası seyrediliyor. Bali adasında her şeyin ucuz olduğu gibi oteller de çok ucuz.
Endonezya - Bali - Sonsuzluk Havuzu
Akşam üstü Bali adasına ulaştığımdan biraz dinlendikten sonra üstümü değiştirip Bali adasında bulunan arkadaşlarımla birlikte Bali adasının Gece Pazarında yemek yemeğe gittik.
Bali’nin gece pazarı çok bilinmese de çok güzel yemekler yapan bir yer. Birçok yerin aksıne de görüntüsü biraz kötü olsa da temiz.
Ertesi gün uyandıktan sonra Kuta kumsalında sörf yapanları izleyerek ve dinlenerek geçirdik. Kuta Plajı, Bali’de sörf öğrenmek isteyenler için ilk derslerini alabilecekleri hafif dalgaları olan bir sahil. Özellikle ilk birkaç günlerini sörfçüler burada geçiriyorlar.
Endonezya - Bali - Kuta Kumsalı
Ertesi gün çok adını duyduğumuz ve merak ettiğimiz Gili adalarına ulaşım için bali turu ayarladık. Akşamında da barlar sokağına indik.
Bali aslında kesinlikle dinlenilecek bir yer. Çok modern ve her şey çok temiz. En çok dikkat edilmesi gereken konu sokaktaki satıcıların size satmaya çalıştığı yasa dışı ürünleri almamak. Endonezya’da uyuşturucu kullanımı ya da satışı idamla cezalandırılıyor.
Gili Adaları…
Endonezya ile ilgili en çok neyi beğendiğimi sorarsanız kesinlikle Gili adaları derim. Filipinler gibi bembeyaz kumsallara sahip gili adaları çok fazla yerleşime açılmamış. Amatör ruhunu koruyor da diyebiliriz. Gili adalarından biraz bahsedersem. Gili adalarının en ünlü yanı turkuaz mavisi deniziyle beyaz kumları.
Endonezya - Bali - Gili Adaları - Beyaz Kumsal
Gili adalarına bir gün önce ayarladığımız bali turu ile sabah 10’da bizi otobüsle almaya geldiler. Otobüs bizi önce limana oradan da hızlı botlarla Gili adalarına götürdü. Tüm ulaşım 5-6 saat kadar sürüyor. Bu nedenle gitmek isterseniz yolu mutlaka dikkate almanız lazım.
Gili adalarına ulaştığınızda tekneden bembeyaz kumsallara iniyorsunuz. Çok az nüfusa sahip bu adanın güzelliği insanı fazlasıyla etkiliyor.
Endonezya - Bali - Gili Adaları
Araç bulunmayan Gili adasında atlar hayatın bir parçası. Ada üstünde yerel halk at ve bisikletle seyahat ediliyor.
Endonezya - Bali - Gili Adaları - At
Gıda malzemeleri ve adanın diğer ihtiyaçlarını taşımak için de ağırlıklı olarak güneydoğu Asya da kullanılan Parawlar kullanılıyor.
Endonezya - Bali - Gili Adaları - At
Gili adaları Bali’ye gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Kesinlikle etkileyici kumsalları, eğlenceli gece hayatı ve huzur dolu hayatıyla Bali’nin en öne çıkan bölgesi.
Gili adalarından döndükten sonra Bali turları ile yine yakın olan Maymun Ormanı ve Pura Ulun Danu Bratan’ı ziyarete gittik.
Bali’de toplu taşıma olmadığından en kolay ulaşım yakın mesafeler için taksi kullanımı. Taksileri günlük olarak kiralıyabiliyorsunuz. Ayrıca bali turları da paket olarak alınabiliyor ancak genelde taksiler çok daha uygun bir fiyata geliyor ve istediğiniz zaman istediğiniz noktaya gidebildiğinizden çok daha mantıklı oluyor.
Bali’de taksi kiraladıktan sonra Maymun Ormanı ve Pura Ulun Danu Bratan’ı görmeye yola çıktık. Bali’deki Maymun Tapınağında maymunlar kutsal sayılıyor. Hayatlarını rahatsız edilmeden yaşıyorlar.
Endonezya - Bali - Ubud - Maymun Ormanı
Ubud’da bulunan bu bölgeye araçla 1,5 saatte ulaşılabiliyor.
Pura Ulun Danu Bratan diğer adıyla Bali’nin göl kenarındaki tapınak ise Balililerin en kutsal tapınaklarından. Ubud’dan bir saat daha yol gittikten sonra buraya da rahatlıkla ulaşılabiliyor. Gerçekten etkileyici bir görüntüye sahip bir tapınak.
Endonezya - Bali - Pura Ulun Danu Bratan
Bali gerçekten birçok güzelliğe sahiplik yapan bir ada. Kendinizi adada güvende hissediyorsunuz ve gerçekten güzel bir seyahat geçiriyorsunuz.
Fırsatınız olursa mutlaka ziyaret edin derim! 🙂

Submit a Comment

14 + 14 =