Image
Top
Menu
27 Mart 2015

Yurt Dışında Uygun Fiyata Tatil için 20 Önemli Kural

Yurt Dışında Uygun Fiyata Tatil için 20 Önemli Kural
Serbest piyasanın seyahat firmaları arasında rekabeti arttırması ile ulaşım fiyatları da çok azaldı. Teknolojinin gelişmesi ile de tatil için birçok yeni alternatif konaklama olanakları ortaya çıktı. Yıllarca kullandığım ve gerçekten memnun kaldığım farklı tatil ve gezi yolları ile seyahatleri uygun fiyata getirmek gerçekten çok kolay.
1. SkyScanner ve AirBnB ile Ucuz Alternatifler
Dijital dünyanın gelişmesi tatillerin de uygun fiyatlara gelmesini sağladı.
SkyScanner dünyanın her yerinde uygun fiyatlı uçuş bulmaya yarayan bir seyahat platformu. Arama motoru ile binlerce farlklı seyahat firmasından teklif alarak en uygun fiyatlı tatil opsiyonunu sunuyor.
AirBnB ise kişilerin evlerini ya da evlerinin bir odalarını kiralamalarını sağlayan bir uygulama. Yorumlar sayesinde yurt dışında güvenli ve uygun fiyatlı konaklama yapılmasını sağlıyor.
Kazanç : %30’a yakın uygun fiyata tatil
2. Grupanya ve Şehirfırsatı ile Tur Kampanyaları
Seyahatlerde kampanyaları yakalamak özellikle uygun fiyata tatil yapmak için çok önemli bir yol. Grupanya ve Şehirfırsatı gibi kampanya sitelerinin takip edilmesiyle yurt dışı turları %50’ye yakın indirimli olarak alınabilir.
Kazanç : %50’ye yakın uygun fiyata tur
3. Booking.com ve TripAdvisor.com ile Uygun Fiyatlı Konaklama
Booking.com ve TripAdvisor yurtdışındaki uygun fiyatlı konaklama alternatiflerini sunarken otellerin yaptığı kampanyalardan da yararlanmaya olanak sağlıyor.
Kazanç : Yakalanan kampanyaya göre %50’ye kadar daha uygun fiyatlı konaklama
4. Yurtdışında Lokal Telekom Şirketinden Hat Almak
Turkcell ve Avea gibi birçok firmanın yurt dışı ücretlendirmeleri çok yüksek fiyatlara kadar çıkabiliyor. Bu nedenle özellikle uzun dönem yabancı bir ülkeye gidildiğinde o ülkenin telekom şirketinden hat almak iletişim konusunda çok büyük farklar yaratabilir.
Kazanç : İhtiyaca göre çok yüksek miktarlara çıkar
5. Yurt dışında İnternet Üzerinden Araç Kiralamak
Gidilen ülkede araç kiralanacaksa mutlaka internet üzerinden önceden ayarlamak gerekir. Özellikle Avis, Hertz ve Enterprise gibi firmalardan hem güvenilir hem de uygun fiyata araç kiralanabilir.
Kazanç : Önceden kiralanırsa %15’e yakın indirim
6. Müzelere ve Etkinliklere Önceden Bilet Almak
Yurt dışında müzelere ve etkinliklere önceden bilet almak çok önemlidir. Çünkü hem müzelerin önündeki kuyruklardan kaçınılır hem de internet üzerinden biletler çok daha uygun fiyata alınabilir.
Kazanç : Önceden bilet alınırsa %20’ye yakın düşük fiyat
7. Turdus (Wikitravel – Sadece Iphone için Geçerli) Uygulaması
Offline olarak da çalışan Turdus uygulaması ile havalimanına indikten sonra şehre alternatif hangi yollarla ulaşılabileceği araştrılabilir. Öneriler sayesinde 10-15 dk kadar yürüyerek farklı bir rota üzerinden şehir merkezine uygun fiyatlı olarak ulaşılabilir. Ayrıca şehir içinde de alternatif ulaşım seçenekleri sunar.
Kazanç : Ülkeye göre çok yüksek miktarlara çıkar
8. Lonely Planet ve TripAdvisor Forumları
Birçok kişinin seyahatle ilgili sorularını yönelttiği bu alanlarda hem kaliteli hem de uygun fiyatlı ulaşım, konaklama ve restoran alternatiflerini bulmak çok kolay. Yola çıkmadan önce gidilecek ülkeyle ilgili yorumları okumak çok önem taşır.
Kazanç : Uygun fiyatlı ve kaliteli bir tatil için etkili bir miktara çıkar
9. Seyahat Blogları
Ulaşımın ucuzlamasıyla Seyahat Blogları üzerinden bu konuyla ilgili araştırma yapmış kişilerin tecrübelerinden ve bilgilerinden kolaylıkla yararlanılabilir. Yaşanmış tecrübeler de seyahat bloglarında okunduğundan yola çıkmadan önce bilgi verir.
Kazanç : Tecrüblere ve bilgi sayesinde uygun fiyatlı bir tatil
10. Gece Trenleri ve Uçuşları
Ulaşım maliyetlerinin büyük bir kısmını ulaşım sağlar. Gece trenleri ve uçuşları gün içinde olan uçuşlara göre çok daha uygun fiyatlıdır.
Kazanç : %20’ye yakın indirimli ulaşım imkanı
11. Gidilen Ülkeden Seyahat Acentesi Ayarlamak
Özellikle Asya ülkelerinde geçerlidir. Oradaki paranın değeri Türkiye’yeye göre çok düşük olduğundan Türkiye’den ayarlanacak turlara göre çok daha uygun fiyatlı olarak turlar alınabilir.
Kazanç : Gidilecek ülkeye göre %40’a kadar indirim sağlar
12. Uçaklarda Sıvılar Yasak, Sandviç Değil!
Ucuz bilet satan Pegasus, RyanAir ve EasyJet gibi havayolu firmalarında özellikle uzun mesafeli ucuşlarda yiyecek harcamaları yüksek fiyatlara çıkabilir.
Önden hazırlanarak getirilebilecek yiyecekler uçuş için alternative bir yemek sağlar. Ucuzculuk gibi gözükse de uçaklardaki fiyatlar makul rakamlarda değil.
Kazanç : Uçuş mesafesine göre etkili bir indirim
13. Pazarlığın Önemi
Yurt dışında birçok ülkede pazarlık en önemli kazançlardandır. Özellikle Asya ülkelerinde çok sıkı pazarlıkla yarı fiyatına ürünler alınabilir. Yarı fiyatına alındığında da kazıklansan da daha az kazıklanmış olursun.
Kazanç : Tekniğe göre çok yüksek miktarlara çıkabilir.
14. Valizlerin Ağırlığını Kontrol Etmek
Havayolu firmaları valizler bilette belirtilen ağırlığın üzerine çıktığı zaman çok yüksek miktarda ücret talep edebilir. Bu nedenle yola çıkmadan önce valizlerin toplam ağırlığının (el bagajı hariç) önceden belirlenmesi önem taşır.
Kazanç : Alınan valiz ağırlığına göre değişir
15. Gönüllü Çalışma Kampları
Daha çok gençlere yönelik olan bu kamplarla yurt dışında tatil yaparken çok uygun fiyata çok eğlenceli geziler yapılabilir. Üniversite’deyken GençTur vasıtasıyla Sicilya’da gittiğim L’egambiente’nin gönüllü çalışma kampında $100 gibi bir fiyata üç hafta konaklama ve yemekleri almıştım. Dünyanın her yerinden gelen kişilerle eski şehir ve yeni şehir arasındaki patikayı düzenlerken gerçekten çok eğlenmiştik.
Kazanç : Ulaşım hariç harcama $100
16. Doğru Tarihlerde Tatile Çıkmak
Oteller özellikle yüksek sezonlarda çok yüksek fiyatlar talep ederler. İmkan dahilindeyse dorğu tarihlerde seyahate çıkmak yurt dışında tatil için çok önem taşır.
Kazanç : %40’a yakın indirim
17. Tatili Önceden Planlamak
Seyahat ve havayolu firmaları için önden bilet satmak çok önemlidir. Bunun için önceden kampanyalar yaparak biletlerini uygun fiyata satarlar.
Kazanç : %40’a varan indirimler
18. Otelde Wireless’ın Ücretsiz Olup Olmadığını Araştırmak
Akıllı telefonların uygun fiyatlara gelmesiyle yurt dışında internet hayata birçok rahatlık sağlar. Birçok otel internet servisini artık ücretsiz sağlarken hala bir kısmı ise ücret talep etmektedir. Önceden bu konuyu araştırmak ve oteli bu kritere göre belirlemek kazanç getirir.
Kazanç : Günlük 10$-20$
19. Vergi İadesi
Yurt dışında her ürün içi alınamasa da (Otel, yiyecek, içecek, vb.) birçok elektronik üründe vergi iadesi almak mümkün. Alışveriş yapılan yerde vergi iadesi alınacağını belirterek doldurulacak vergi iadesi formu ile Havalimanlarından vergi iadesi alınabilir. Tabii ki vergi iadesi kuralları her ülkeye göre değişir.
Kazanç : Ülkenin vergi sistemine göre değişiklik gösterir.
20. Uluslararası Öğrenci Kartı (Öğrenciler için geçerli)
Tatillerde öğrenci kartlarıyla öğrenciler birçok ülkede müzelerde ve toplu taşımada indirimlerden yararlanabilir. Tatile çıkmadan önce mutlaka bu karttan çıkartmak ve yanında taşımak gerekir.
Kazanç : Seyahat rotasına göre değişiklik gösterir
21. Marketlerden Alışveriş
Turistik bölgelerde ve kafelerde fiyatlar normale göre çok yüksektir. Marketlerden alınacak su, sandviç, meyve gibi ürünler kafelerin fiyatlarının 3’te birine kadar inebilir.
Kazanç : Satın alınan ürünlerin 3’te biri fiyatı
22. Seyahat Sigortası (Önemli)
Sağlık özellikle uzun süreli yurt dışı seyahatlerinde çok önemlidir. Yaşanabilecek herhangi bir kaza ve ya hastalık yüksek miktarlarda ücrete çıkabilir. Bu nedenle Seyahat Sigortası mutlaka yapılması gerekir.
Kazanç : Yaşanabilecek kaza ya da hastalıklarda ki yüksek hastane giderleri
Bu 20 yöntemi birçok tatilimde kullandım. Gerçekten işe yarıyor ve uygun fiyata yolculuk yapmaya yarıyor. Bu yollarla artık çok daha uygun fiyata seyahat edilebilir.

Submit a Comment

4 + 14 =