Image
Top
Menu
26 Mayıs 2015

Tayland – Phuket Adası

Tayland Phuket adası, ünlü phi phi adaları ve phuket gece hayatı ile tatile gidilecek yerler arasında en üst sıralarda bulunur.
Endonezya’daki adaları gezdikten sonra rotamı Tayland Phuket çevirdim. Jakarta’dan Phuket adasına ve Bangkok’a rahatlıkla ulaşılabilir. Peki Phuket adası nerede? Phuket adası Tayland’ın güneyinde yer alır.
Bizim açımızdan da en güzel yanlarından biri vizesiz olarak buraya gidilebilmesi.

Biraz Tayland’dan bahsedelim…

Başkenti Bangkok olan bu ülkede para birimi olarak Thai Baht’ı (THB) kullanılmaktadır. Monarşi ile yönetilen bu ülkenin nüfusu 70 milyona yakındır ve Budist bir yapıya sahiptir. +66 telefon koduyla birlikte Türkiye’ye göre saati 4 saat ileridir.
Tayland’a ulaşım için THY ile Bangkok’a uçulabilir. Tayland uçak biletleri ve tayland turları önceden ayarlanarak phuket adasında uygun bir tatil yapılabilir. Phuket hava durumuna da gitmeden bakmak gerekir çünkü güneyde olduğundan çok değişken bir havaya sahip olur.
Seyahatim nasıldı?
Biletlerin ucuzluğu nedeniyle Jakarta’dan Bangkok’a AirAsia ile oradan da ThaiAirways ile Phuket’e geçiş yaptım. Uzak doğu’da uçak biletleri gerçekten çok uygun fiyata geliyor. 3-4 saatlik Jakarta Bangkok uçuşu 300-400 TL civarında. Bangkok’tan Phuket’e 1 saatlik ucuş da 100 TL civarında tutuyor.
Bangkok’tan Phuket Uluslararası Havalimanına iniliyor. Phuket adası turistlerin de uğrak noktası olmasından çok modern bir halde tasarlanmış. Phuket havalimanından en popüler lokasyonlarına ulaşım için en kolay yol havaalanıdan çıkmadan hemen sağdaki minibüs bilet satış yerleri. Buradan 180 bahta Patong sahili gibi en yoğun yerlere otele kadar bırakacak şekilde ulaşılıyor.
Bu minibüslerde en dikkat edilmesi gereken konu, yolda durmaları bir süre size tur ya da otel satmaya çalışmaları. Otelimi ayarladım cevabını verdikten sonra gidip yerinize geri oturabiliyorsunuz. Sonrasında yola devam edip sizi otelinize bırakıyorlar.
Otele geldikten sonra eşyalarınızı bırakıp Patong sahiline gidebilirsiniz. Tayland - Phuket - Patong Kumsalı
Patong kumsalı Phuket adasının en populer yerlerinden biri. Deniz olarak çok güzel olmasa da yine de görmek gerekir. Phuket adasında ayrıca kaplan şovları, fille safari gibi birçok başka aktiviteye katılabiliyorsunuz. Burada mutlaka pazarlık yapmayı unutmayın çünkü pazarlık sonucu çok daha aşağı bir fiyata turu alabilirsiniz.
Tayland - Phuket - Fil Safari

Phuket Adaları

Phuke’in en güzel yanı ise ada turları. Özellikle the beach’in çekildiği “Phi Phi” adalarına bu turlarla gidebiliyorsunuz. Oteliniz ya da bir tur ofisi vasıtasıyla ayarladığınız bu turlar sizi sabah erken saatlerde otelinizden alıyor ve teknenizin kalkacağı yere götürüyor.
Tekneye binmeden önce size eğlenceli bir tanıtım yapılıyor. Bu tekneler hızlı botlar ve deniz üzerinde yüksek hızla giderek sizi kumsaldan adalara götürüyor.
Phi Phi adalarında kumsallar çok kalabalık olsa da denizi gerçekten çok güzel.
Tayland - Phuket - Phi Phi adaları
Phi Phi adasının içinde de görülmesi gereken çok güzel yerler var.
Tayland - Phuket - Phi Phi Adası
Phi Phi ada turuna Şnorkelle dalış ve sonrasında da küçük bir ada üzerine kurulmuş bir tesise giderek devam edebiliyorsunuz. Sonrasında da sizi Phuket adasına geri götürüyorlar. İsterseniz sonrasında Phuket gece hayatını görmeye gidebilirsiniz.
Phuket adası birçok aktiviteye sahip olan güzel küçük bir yer. Ada turlarını seviyorsanız mutlaka ziyaret etmenizi öneririm 🙂

Submit a Comment

2 × two =