Image
Top
Menu
3 Şubat 2015

CrossFit Antrenmanına Hazır Mısın?

CrossFit'e Hazir Misin
İş hayatının dışında vakit geçirmenin en güzel yollarından biri spor. Çalışmadığım zamanların çoğunda bir spor salonuna gidip CrossFit yapıyorum.
Son dönemde Fitness alanında en çok tartışılan konulardan biri CrossFit’in gerçekten bir spor olup olmadığı. CrossFit’in dünyada birçok fanatiği var. Türkiye’de de çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Son altıaydır Fitness’tan CrossFit’e geçen biri olarak gözlemlerimi ve öğrendiklerimi altta paylaşacam 🙂 .
Şimdi öncelikli olarak CrossFit’in Pazarlama başarısı yadsınamaz bir gerçek. Amerika’da başlayan bu sporun başlangıcı CrossFit Boxlara dayanıyor. CrossFit Box’lar eski hangar ya da ambarlara kurulmuş CrossFit alanları.
Kendi limitlerini keşfetmek isteyen kişilerin bu sporu denemesiyle CrossFit’in ismi duyulmaya başlıyor. Sonrasında bilinirliği, Amerikan Deniz komandolarının da bu sporu yaptığının kulaktan kulağa yayılmasıyla artıyor.
Bilinirliğinin artmasının bir nedeni de günümüzün rekabet ortamına sporun çok uygun olması çünkü her antrenmanda zamanla yarışılıyor.

CrossFit’le ilgili kendi deneyimlerim neler mi?

CrossFit, kesinlikle antrenman yaparken sınırları zorlamayı kendine amaç edinmiş kişilerin başlaması gereken bir spor. Antrenmanlarda başlangıçtan itibaren kendini zorlamayı, sıkı bir diyet programını takip etmeyi ve ekip olarak ilerlemeyi öğretiyorlar. İstanbul’da bir çok CrossFit Box’ta CrossFit’i kendi kendinize yapabilirsiniz. Sağlıklı olan ise tabii ki bir eğitmen eşliğinde bu çalışmaları yapmak.

CrossFit’de hangi hareketler yapılıyor?

WOD olarak geçen “Work Out of the Day” yani “Günün Antrenmanı” ile Koşu, Burpee, Şınav, Barfiks, Deadlift, Kettlebell Swings gibi hareketlerin yapıldığı antrenmanlar var. Fitness’tan en büyük farkı ise her antrenman sonucunda zamanlama kaydediliyor ve bir sonraki antrenmanda bu zaman geçilmeye çalışılıyor. Ayrıca hareketler durmadan yapıldığından çok sıkı bir Cardio antrenmanı da bu sayede tamamlanmış oluyor. Son altı aydır devam ettiğim bu sporda kendimde gözlemlediğim en önemli gelişmeler ise kesinlikle kondisyonumun inanılmaz derecede artmış olması ve çok fazla güçlenmiş olmam.
Aletlerde resimlerde görüldüğü gibi Fitness salonlarındaki altetlerle çok benzerlik gösteriyor. Bu spor dalını en çok destekleyen markalar da Reebok ve Rogue.

CrossFit İstanbul’da Nerelerde var?

İstanbul’da hızlı bir şekilde yayılan bu spor dalı CrossFit 34, CrossFit Pars, CrossFit 1453, CrossFit Balaban ve CrossFit Blackboard gibi İstanbul’un önde gelen CrossFit Box’larda yapılabilir.
Değişiklik arıyorsan CrossFit iyi bir tercih. CrossFit gerçekten Fitness’a alternatif arayanlar için çok başarılı bir spor!

Submit a Comment

16 + two =