Image
Top
Menu
22 Ocak 2015

Otuz Yildan Alinan Otuz Hayat Dersi

Otuz Yildan Alinan Otuz Hayat Dersi
Hayat her yaşına ayrı güzel anılar ve deneyimler verir. Doğumunuzdan hayattan ayrılışımıza kadar geçen sürede birçok macera vardır.
Bu macera yirmili yaşlarımızda çok hareketli yeni deneyimler yaşatırken, otuzlu yaşlarımızda para kazanmaya başlama ve tecrübe arttıkça daha anlamlı hale gelir.
Geride kalan otuz yılda edindiğim birçok tecrübe var. Bunları kendime saklamak istemiyorum, en çarpıcıları şu şekilde;
1- Aşık Olunca Yaşadığını Hissedersin
Şu sözü herkes bilir : “Aşık olup aşkı kaybetmek, hiç aşık olmamaktan çok daha iyidir”. Ne kadar klişe olsa da bu söz gerçekten çok doğru. Kalbimizi kıracak olsa da aşkı yaşamak ve aşık olmak gerekir. Birçok kez kalbi kırılmış biri olarak söyleyebilirim ki ne olursa olsun gerçekten yaşadığımızı aşık olunca hissederiz.
2- Mantıkla İlişki Yaşamanın Mantıksızlığı
Son dönemde otuzlu yaşlarına girmiş kariyerlerinde başarıya ulaşmış bazı arkadaşlarım ilişkilere başlarken duyguları önemsememeye başladı. Bu kesinlikle çok yanlış. Sonuçta mantık üzerine kurulu ilişkiler duygusal olarak mutlu etmeyen ilişkiler doğurur. Bir ilişkinin temelinin duygular olduğunu unutmamak gerekir. Seçtiğin kişinin, ileride seni mutlu etmesi ve çocuklarına sevgi dolu bir anne/baba olması lazım. Bu ise ilişki duygular üzerine kuruluysa gerçekleşir.
3- Ayrılıklar Hayatın bir Parçasıdır
Hayatımın bazı dönemlerinde sevgililerimden ayrılmış biri olarak söyleyebilirim ki ayrılıklar ille anlaşmazlık yüzünden olmayabilir. İki kişi zaman geçtikçe değişir. Sonunda da ilişkiye başlayan iki insan artık aynı kişi değildir ve başka kişilerde mutluluk arar. Aslında ayrılıklar hayatın parçasıdır.
4- Mutluluk Satılık Değildir
Ne kadar banal olsa da gerçek. Parasız hayat geçmez ancak mutluluk için gerçek sevgiye, dostlara ve aileye ihtiyaç var. Sonsuz paran olsa da mutluluğu parayla satın alamazsın!
5- Başarı Göreceli bir Kavramdır
Eskiden Türkiye’nin en iyi okullarından mezun olmanın, çok para kazanmanın ve ailenin seninle gurur duyacağı bir işte çalışmanın gerçek başarı olduğunu zannederdim. Bu yolda daha çok para kazanmaya çalıştım, kendime daha çok şey aldım ve sonunda bunların beni başarılı hissettirmediğini gördüm. Gerçek başarı hayallerinin peşinden gitmek ve onlara ulaşmaktan geçer.
6- Sevdiğin İşi Yapmanın Önemi
Otuzlu yaşlarında akademik bir kariyere devam etmiyorsan her sabah uyanıp gittiğin bir ofis olur. Geçimini sağlamak için sabahtan akşama kadar o ofiste çalışırsın. Bu nedenle işin seni mutlu etmiyorsa, seni gerçekten mutlu edecek işi aramak gerekir. Uzun süredir iş hayatında olup, birçok uluslararası firmada çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki seveceğin mesleği aramayı bırakmamak lazım. Ne zaman yaptığın iş, iş olmaktan çıkar ve asla Pazartesi sendromu yaşamazsın, o iş senin işindir. Kesinlikle o işi bulunacağına inanmak ve aramak gerekir.
7- Spor ve Sağlıklı Beslenme Hakkında Anlatılanlar
Spor ve beslenme hakkında anlatılan her şey fazlasıyla gerçeği yansıtır. Sporu bir hayat tarzı yapmak ve bırakmamak gerekir. Haftada en az 2-3 gün spor yapmak ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Genç ve enerji olmak için en doğru yol budur.
8- Fırsat Buldukça Seyahat Etmeli
Yoğun iş hayatından uzaklaşıp rahatlamanın en güzel yolu seyahat etmek, farklı ülkelere gitmek ve farklı deneyimler yaşamak. Ayrıca bu devirde hem çok kolay hem de çok daha ucuz. Reklam gibi olmuş olsa da gerçek bu şekilde. Bol bol gezmek ve görmek lazım. Bu şekilde hayatı çok daha dolu dolu yaşarsın.
9- Kişisel gelişim ve Kitaplar
Kendini geliştirmek, yaş ilerledikçe farkındalığın artması olarak geçer. Bunun en güzel yollarından biri kitaplar okuyarak kendini geliştirmek, zihni sosyal bariyerlerden uzak tutmak ve farklı denemeler yaşamaktır. Kendini ne kadar geliştirirsen aslında o kadar hayatı güzel yaşamaya başlarsın. Karşılaştığın zorluklara çok daha iyi çözümler bulup ilerlersin! Kişisel gelişim kitapları okumayı ve kendini geliştirmeyi asla bırakmamalıyız.
10- Birikim Yapmakla Geleceğe Yatırım
En başarılı iş adamlarının söylediği çok güzel bir söz var: “Otuzlu yaşlarında hiçbir birikimin olmadıysa hiç para kazanmamışsın”. Birikim yapmak senin geleceğinde istediğin hayatı yaşaman, evi alabilmen, çocuklarına iyi bir eğitim vermek için çok önemli. Her ay kenara belli bir miktar para koymak ya da ileride değerlenecek bir arsaya yatırım yapmak lazım. İleride birikimlerin hayata çok değer katar.
11- Zor Durumdaki İnsanlara Yardım Etmek
Başka insanları mutlu etmek, kazançları paylaşmak hayatı anlamlı hale getirir. Hayatta yalnız değiliz ve paylaşmak yardım etmek çok tatmin edicidir.
İnsanlara yardım etmek hayatımı anlamlı hale getiren en önemli mutluluklardan. Ne kadar çok karşılık beklemeden verirsen o kadar mutlu ve anlamlı bir hayata adım atarsın.
12- Dostların ve Onlara Değer Vermenin Önemi
Dostlarla hayat gerçekten ayrı güzel. Dostluğu anlatmaksa bir o kadar zor. Gerçek dostluk çok zor bulunur, bulunması en zorlardandır. Dostların yanında olmadıktan sonra hayatın çok bir anlamı yok. İyi dostlar edinmeli ve değer vermeli. Gerçek Dostlar ve Mutluluk ayrılmaz bir gerçektir.
13- Kıskançlık ve Ego Boşa Harcanan Duygulardır
İlişkilerimde kıskanç ve egolu biri olarak bunu atlatmak benim en zor gelişimlerimdendi. Herkesin seni sevmesi gerekmediğini anlamak ve herkesten daha iyi olmak gerekmediğini bilmek bunun en güzel çözümü. Özellikle sevgilimin başka insanlara ilgi göstermesini anlamak… Seven kişi senindir. Başkalarına ilgi göstermesi bunu değiştirmez. Sadece arkadaş olarak da ilgi gösterebilir. Sevmiyorsa gider. Kıskançlık sadece iki tarafı da yıpratır ve üzer. Egonun bu noktalarda devreye girip “Benim yanımda olmalı, bana cevap vermeli!” söylemlerine isterse cevap atar isterse atmaz deyip geçmek gerekir.
14- Farkındalık Özgürlük Getirir
Lise çağımda yaşadığım en önemli tecrübelerimden biri hayatımızı kontrol edebildiğimizin farkındalığıydı. Düşünerek aldığımız bir karar bizi istediğimiz bir noktaya götürür. Bu bir tercihtir. Kafamıza bir silah dayanmadığı sürece her zaman istediğimiz kararı verebiliriz.
15- Karşılıksız Sevgi : Aile
Aslında hayatta doğumundan itibaren ömrün boyunca yanında olacak kişiler ailen, sonrasında da dostlarındır. Hayatın boyunca da karşılık beklemeden senin için kendilerinden verecek ve asla bunu yadırgamayacak kişiler de onlardır. Bunun farkına varmam üzerinden çok zaman geçmemiş olsa da her Pazar ailemle vakit geçirmeye çalışırım. Onların sevgilerine karşılık vermek benim için çok önemlidir.
16- Risk Alıp İleri Doğru Adım Atmalı
Şimdiye kadar yaşadığım tecrübelerimden çıkardıklarım arasında en önemli konulardan biri hayatta risk alabilmeyi bilmek gerektiği. Risk aldıkça gelişiriz. Risk almalıyız.
17- Mükemmel biri gibi davranmak Mükemmel Olmadığımızı Değiştirmez
Yaşamımın hiçbir bölümünde mükemmel biri olmadım. Mükemmel olacağımı da iddia etmedim. Bir insanım. Doğrularım da var yanlışlarım da. Hata da yaparım doğru da. Kimsem oyum. Herkes kendi olduğu zaman güzeldir. Mükemmel olamayacağımı ve insan olduğumu kabul etmem mutlu bir hayata giden yolda hep ilerlememi sağladı.
18- Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
Hayat basit olsa da güzellikler ayrıntıda gizlidir. Yüzeysel olarak yaklaşmak o güzellikleri kaçırmaya neden olur. Detayları göz ardı etmemek lazım.
19- Affetmek İnanılmaz Derecede Önemlidir
Nefreti saklamak ve kin tutmak en yıpratıcı alışkanlıklardandır. Uzun süre kendi içimde çözmeye çalıştığım ve kısmen çözebildiğim bir davranışım. Herkes hata yapar. Önemli olan karşındakini affedebilmektir. Affettikçe kendini daha iyi hissedersin ve hayatına devam edersin.
20- Sorunların Üstünü Örtmek Sadece Problemi Büyütür
İş ve özel hayatımızda her gün bir sorunla karşılaşırız. Sorun çözülemeyecek kadar büyükse üstünü örtmemek ve çözmene yardımcı olacak kişilerle iletişime geçmek gerekir. Senin aklına gelmeyecek bir yol göstererek ilerlemeni sağlayabilirler. Eskiden kimseye danışmaz ve kendi kararlarım üzerinden giderdim. Son dakikada çözüm oluşturmaya çalışırdım. Her şeyi kendim yapamayacağımı öğrendiğim gün sorunlarımın büyümeden de çözülmeye başladıkları gün oldu.
21- Sadece Bir Yaşamın Var. Hayallerinin Peşinden Koşmalısın.
Sadece bir yaşamım var. En azından şimdilik bildiğim bu yönde. Sonraki bir hayat da olabilir. Yoksa ne olacak? Hayallerini yaşamalısın. Ölmeden önce o denemek istediğin şeyleri denemeli ve hayal ettiklerini yapmalısın.
22- Başarının Altın Anahtarı : Vazgeçmemek
Sonuç almanın en güzel yolu vazgeçmeden o sonuca ulaşmaya çalışmaktır. Başarıya birçok sefer diğer kişilerden daha fazla ulaşmak istediğimden ulaştım. Başarılı olmayı herkesten çok ister ve çok çabalarsan o ödülü senin dışında kimse alamaz.
23- Yeni Bir Deneyimden Asla Korkma
Hayat sadece siyah ve beyaz olsaydı ne kadar sıkıcı olurdu. Hayatın tüm renklerini görmek ve denemek hem ufku açar hem de hayata farklı bir bakış açısıyla bakmayı sağlar.
24- Algı her şeydir
Algı nedir? Algı insanların senin hakkında düşündükleri ve senin karakterini nasıl gördükleridir. İnsanların gözündeki algın çok yavaş oluşur. Oturduğu zaman da kolay kolay değişmez. İyi bir algı birçok kapı açarken kötü bir algı birçok kapıyı kapatır. Algını iyi tutmak için dürüst olmak, başarılı olmak ve insanlara yardımcı olmak çok önemlidir.
25- Odadaki en Zeki Kişiysen Yanlış Odadasın
Herkes çevresindeki kişilerden birçok bilgi alışverişi yapar. Bir odadayken çevremdekilerin benden zeki olmasını isterim çünkü gerçekten öğrenebileceğim tek yer orasıdır.
26- Hayat kötü İnsanlarla Yaşamak için çok Kısa
Kötü insanlar çevresindekileri de aşağı çeker ve mutsuz eder. Kötü insanları yanında tutmaktansa insanlara iyilik yapan kişilerle olmak, boşa harcanmamış bir hayat getirir.
27- İçgüdülerine Güven
İçgüdüler milyonlarca yıldır insan gelişiminde rol oynayan ve bilmesek de bize yön gösteren duygularımızdır. Bazen anlamasak da içgüdülere güvenmek gerekir. Mantığın yetmediği yerde seni her zaman doğru yola yönlendirir.
28- Güzel Giyinmek bir Adım İleride Olmanı Sağlar
Her zaman söylenir. İlk izlenim her şeydir. Birçok insan seni detaylı olarak tanıyamayacağından ilk olarak görünüşüne bakarlar. Karakterini yansıtacak şekilde giyinmek ve şık olmak seni her zaman bir adım ileri götürür.
29- Sosyal Medya Kabul Etsek de Etmesek de Hayatımızın İçinde
Sosyal Medya ne kadar reddetsek de hayatımızın içindedir. Özelimizi saklasak bile artık insanlar bu platformlar üzerinden iletişim kurar. Bu dünyadan uzak kalmak ise geride kalmaya neden olur.
30- Hayatı hala Çözmeye Çalışıyorum…
Her dediğimin doğru olduğunu ya da hayatına çözüm getirebileceğime inanmıyorum. Hayatımda deneyip tecrübe ettiğim ve doğruluğunu kendime kanıtladığım gerçekler bunlar. Benim hayatımda işe yarayan senin hayatında işe yaramayabilir. Bazen benim hayatımda bile yaramıyor…

Comments

  1. Thank you for your beautiful comments 🙂

Submit a Comment

two × five =