Image
Top
Menu
2 Temmuz 2015

Japonya Tokyo Gezi Rehberi

Japonya turu hep hayalimdi. Uzak doğu turuma başlamamla Japonya Turunu planlamam ve bu turla ilgili gezi rehberimi çıkarmamla bu hayalime ilk adımı atmış oldum. Japonya gezisinde gittiğim ilk şehir Japonya Tokyo oldu.

Japonya Tokyo’dan biraz bahsedersek…

Tokyo nüfusu, merkezinde 12 milyon kişi yaşayan, toplamında ise 35 milyon kişiye sahip. Yüksek teknolojiye, zenginliğe ve gezilecek yerlere sahip bu şehir kesinlikle herkese hitap ediyor. Tokya saati UTC +9’da bulunuyor. Tokyo telefon kodu ise +81. Japonya vize istemeyen ülkelerden olduğundan Japonya turu planlarken Japonya Vizesi almaya gerek bulunmuyor. Uzak doğunun kesinlikle en güzel yanlarından biri de vize istememesi. Tokya uçak bileti ise çok uzun bir mesafe uçulduğundan pahalı bir bilet. Ancak mille alınırsa ya da çok önceden bir kampanya yakalanırsa iyi bir ücrete alınabilir.
Tokyo gezilecek yerler ise tarihi mirası, tapınakları, modası, teknolojisiyle bitmek bilmeyen bir cennet gibi. Tokya’da 1 ay da kalsanız her gün gidecek bir yer bulabilirsiniz.

Tokyo Gezilecek Yerlerden biraz bahsedersem 🙂

Tokyo şehri çok geniş bir alana yayılmış bir yer. Tatile gidilecek yerler arasında da kesinlikle üst sıralarda bulunuyor. Japonya turlarının da ilk başlangıç yeri.
Uluslararası uçaklar Tokyo merkeze 70 km mesafede olan Narita Uluslararası havalimanına iniyor. Narita havalimanından en hızlı merkeze ulaşım Skyliner treni ile Nippori ya da Ueno İstasyonlarına (45 dakika – 2.400 ¥) ya da Narita Express ile Tokyo İstasyonu, Shibuya, Shinjuku ya da Yokohama (55 dakika – 2.940 ¥) gitmek. En uygun fiyatlısı ise Keisei limited Express ile Nippori ya da Ueno (60-80 dakika – 1.000 ¥) gitmek. Taksi fiyatlarını Tokyo için yazmıyorum bile 🙂 Mümkün olduğunda taksiden kaçınılmalı.
Tokyo’daki metro sistemi de uzun süredir gördüğüm en geniş bir o kadar da en karışık sistemlerden. Gezi rehberleri olmadan Tokyo turlarında yolu bulmak çok da kolay değil. Şimdi kısaca anlatırsak, Tokyo’da tren ve metro olarak iki farklı ulaşım bulunuyor. Tren sistemi JR olarak geçiyor. Metro sistemi ise Tokyo Metro olarak. Tokyo’yu gezerken en uygun fiyatlı ulaşım sınırsız 3 günlük Tokyo Metro bileti almak. Sınırsız Tokyo metro biletini havalimanında aldığınızda merkeze göre daha uygun fiyatlı oluyor. Bu nedenle Narita’dan ayrılmadan mutlaka biletinizi alın.
Tokyo’nun merkezi birkaç bölgeye bölünmüş bir şehir. Chiyoda (Kraliyet Sarayının, Bakanlıkların ve elektronik düşkünleri için Akihabara’nın bulunduğu bölge), Chuo (Alışveriş merkezlerinden Ginza ve balık pazarı Tsukiji’nin bulunduğu alan), Minato (Odaiba adasının ve Shiodome gökdelenin bulunduğu merkez), Shinjuku (Tokyo gece hayatının merkezi), Shibuya (Meiji tapınağının ve modanın kalbinin attığı yer), Toshima (ıkebukuro’nun olduğu tren alanı) ve Meguro (yerleşim bölgesi).
Shinjuku Tokyo’nun en hareketli bölgesi olduğundan otelimi Tokyo’da ayarlamıştım. Şunu belirtmem lazım Tokyo kesinlikle dünyanın en pahalı şehirlerinden. Otellerde oda fiyatları çok yüksek bazı durumlarda Booking.com üzerinden uygun fiyatlı olarak odalar bulunabiliyor.
Akşam üstü Narita havalimanından tren ile merkeze indikten sonra eşyalarımı otele bıraktım ve Shinjuku bölgesini gezmek için yola koyuldum. Shinjuku birçok barın ve restoranın bulunduğu bir yer. Gece geç saatler olsa da sokaklarda insanları görebiliyorsunuz. Birçok da gökdelenin bulunduğu bir alan. Tokyo şehrinin de en güzel manzaralarından birine sahip olan Metropolitan Binasının bulunduğu da yer. Ücretsiz olarak Metropolitan Binasına çıkarak Tokyo’ya gökyüzünden bakabilirsiniz.
Japonya-Tokyo-Gökyüzü

İlk gecemi kısa bir geziyle tamamladıktan sonra dinlenmek için otele döndüm.
Ertesi gün sabah erken saatlerde kalkıp Tsukuji Balık pazarına doğru yola çıktım. Tsukiji balık pazarı dünyanın en büyük pazarlarından. Tsukiji’de dev ahtapotlardan, tepsi büyüklüğünde midyelere kadar her şey bulunabiliyor.
Japonya Tokyo - Tsukiji balık pazarı
Çok erken saatlerde (02:00 gibi) kalkıp buraya gelebilirseniz de dev tuna balıklarının açık arttırmayla satılmalarını ve bıçak gösterilerini izleyebilirsiniz.
Tsukuji balık pazarından sonra Tokyo’nun en ünlü tapınaklarından Senso-Ji tapınağına doğru yola çıktım. Burası her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği ve Japonlar için çok kutsal sayılan bir tapınak.
Japonya-Tokyo-Sensoji-Tapınağı
Ek olarak Tokyo’nun da en büyük tapınağı. Senso-Ji tapınağının içinde etkileyici Japon bahçeleri bulunuyor.
Japonya-Tokyo-Seonso-Ji-Tapınağı-Japon-Bahçesi
Senso-Ji tapınağından çıktıktan sonra Japonların elektronik oyunlarının merkezi olan Akihabara’ya doğru yoluma devam ettim. Buarada tabii birçok metro hattından değişiklik yapmanız gerekiyor. Akihabara Japon oyun fantaiklerini de uğrak noktası. Bir oyun fanatiğiyseniz ve tatile nereye gitsem diye düşünüyorsanız burası kesinlikle sizin aradığınız yer.
Japonya Tokyo - Akihabara
Akihabara’yı da gezdikten sonra akşam yemeğini yemek ve Tokyo gece hayatını görmek için Shinjuku’ya geri döndüm. İlk gün hiç fark etmeden 34 km yürümüşüm :).
Ertesi gün sabah yine erken saatlerde uyanıp Shinjuku’da bukunan parkı gezmeye çıktım. Shinjuku’da bulunan parkta muhteşem göletler ve japon bahçeleri bulunuyor. Tokyo’da dinlenmek için nereye gidelim derseniz burası en üst sıralarda olmalı.
Japonya Tokyo - Shinjuku
Shinjuku bahçelerini gezdikten sonra Tokya gezilecek yerlerin en üst sıralarında bulunan Meiji tapınağına doğru yola çıktım.
Meiji tapınağının girişinde geleneksel Japon kıyafetleriyle birçok kişiyle karşılaşabiliyorsunuz çünkü Meiji tapınağı Japonya’nın en ünlü tapınaklarından ve buraya geleneksel kıyafetlerle gelmek bir kutsal görev sayılıyor.
Japonya-Tokyo-Meiji-Tapınağı
Japonların en kutsal tapınaklarından olan Meiji Jingu tapınağının girişinden geçtikten sonra ormanlık bir alandan geçerek tapınağa ulaşıyorsunuz.
Japonya-Tokyo-Meiji-Tapınağı-2
Meiji tapınağından sonra dünyanın en kalabalık yaya geçidi olan Hachiko’ya uğradım. 5 yaya geçidiyle karşıdan karşıya geçilen bu yerde yüzlerce insan aynı anda karşıdan karşıya geçiyor. Kesinlike görülmesi gereken bir manzara!
Hachiko’dan Shibuya’ya giderek akşamı tamamladıktan sonra otelime dönerek son gün için dinlendim.
Tokyo’da son günümde Tokyo İmparatorluk Sarayı’nı gezmek için yola çıktım. 2.Dünya Savaşı’nda bombalanan bu sarayın sadece bahçesini görebiliyorsunuz. Güzel bahçeleri olsa da Tokyo’da çok daha güzel yerler çok fazla bulunuyor.
Japonya Tokyo - Kraliyet Sarayı
İmparatorluk Sarayı’ndan sonra ise son olarak Tokyo Ulusal Müzesini ziyaret ettim. Tokyo ulusal müzesinin bahçesinde bahçelerin ve binaların resmini yapan birçok Japon bulunuyor.
Japonya-Tokyo-Ulusal-Müze
Japonya Tokyo kesinlikle Japonya Turunun en önemli duraklarından ve imkan varsa tatile gidilecek yerlerin en başında bulunan bir şehir. Fırsatınız olursa mutlaka ziyaret edin derim! 🙂

Submit a Comment

1 × 4 =