Image
Top
Menu
12 Mart 2015

Görülmesi Gereken 52 Şehir – Nasıl Giderim?

Bu fotoğraflar kesinlikle hepsini ziyaret etmek istemeni sağlayacak. İnanılmaz derece de güzeller. Bu şehirler hangileri peki? Nasıl Giderim?

 1. Taipei, Tayvan

Nasıl Oraya Gidilir? - Taipei, Tayvan
Nasıl Giderim?
Tayvan’da bulunan Taoyuan Uluslararası Havalimanı şehrin 30 km dışında bulunmaktadır. Hızlı tren (NT$ 160), ekspres otobüs (NT$ 120-150), taksi (NT$ 1000-1200) ve önceden ayarlanan bir araçla (NT$1300-1500) havalimanından Taipei’ye ulaşılabilir.

 1. Riga, Letonya

Nasıl Oraya Gidilir? Riga, Letonya
Nasıl Giderim?
Riga Uluslararası Havalimanından şehre Airbaltic Havalimanı Ekspres (3 LVL), Baltic taksi (Şöföre verilirse 9 LVL ve internetten alınırsa 8 LVL) ve ya otobüs 22 ile ulaşılabilir.

Otobüs biletleri şöförden 0,7 LVL ve mağazadan 0,5 LVL’ye alınabilir. Normal taksi ve kişisel minibüs ile de şehir merkezine inilebilir ancak yüksek fiyata gelecektir.

 1. Brüksel, Belçika

Nasıl Oraya Gidilir? Brüksel, Belçika
Nasıl Giderim?
Brüksel Havalimanından tren (15 dakkada bir kalkar 7 euro), otobüs 12&21 (12 20:00’dan önce kalkar / 21 20:00’dan sonra kalkar) ve taksi (en pahalı tercih : 35 euro) ile şehir merkezine inilebilir. Otobüs biletleri otomattan 3,5 euro’ya ya da şöförden 6 euro’ya alınabilir. Şehirde otobüs kullanmak istenirse 10’lu otobüs bileti 25 euro’ya alınabilir.

 1. Vancouver, Kanada

Nasıl Oraya Gidilir? Vancouver, Kanada
Nasıl Giderim?
Vancouver Havalimanından Sky Train – Kanada Hattı (9$), taksi (25-30$) ya da limuzin servisi (40-55$) ile şehre inilebilir.

 1. Dublin, İrlanda

Nasıl Oraya Gidilir? Dublin, İrlanda
Nasıl Giderim?
Dublin havalimanı şehir merkezine 10 km mesafede kuzeyde bulunmaktadır. Dublin Havalimanından iki tip otobüs ile şehir merkezine inilebilir. Aircoach (tek yön 7 euro – gidiş dönüş 12 euro) ve Dublin Otobüsü (daha hızlıdır; tek yön 6 euro – gidiş dönüş 10 euro). Normal otobüslerle (2,65 euro) de gidilebilir ancak yol çok daha uzun sürer. Merkeze taksi ise 20-30 euro kadar tutar.

 1. İstanbul, Türkiye

Nasıl Oraya Gidilir? İstanbul, Türkiye
Nasıl Giderim?
Atatürk Havalimanından metro, taksi ya da otobüs ile şehir merkezine inilebilir. Ayrıca, Sabiha Gökçen Havalimanından Taksi ya da Otobüs ile şehir merkezine inilebilir.

 1. Hong Kong, Hong Kong

Nasıl Oraya Gidilir? Hong Kong, Hong Kong
Nasıl Giderim?
Hong Kong Havalimanından Airport Ekspres (tek yön : 60-100 HK$ / gidiş dönüş : 110-180 HK$), Havalimanı Otobüsü E (gezi otobüsü) : 40 HK$ / A (havalimanı çalışanları için normal otobüs) : 20 HK$) , en uygun  opsiyon ise S1 (3,5 HK$) hattını kullanıp Tung Chung metro istasyonundan (18,8 HK$) merkeze yolculuktur ya da taksi (250-300 HK$) ile şehir merkezine inilebilir.

 1. New York, Amerika

Nasıl Oraya Gidilir? New York, Amerika
Nasıl Giderim?
New York’ta üç büyük ve birkaç da küçük havalimanı bulunur. John F.Kennedy (JFK) ve Newark Lıberty Uluslararası Havalimanı (EWR) en büyükleridir. LaGuardia Havalimanı (LGA) iç hatlarda kullanılır. Havalimanlarından otobüs/metre bağlantıları ile şehre inilebilir ancak bu uzun zaman alır.
JFK :

 • MTA NYC Otobüsü : MetroCard 2,25$, tek yön 2,5$
 • JFK Air Train ile bağlantılara ulaşım : 5$
 • NYC Havalimanı Otobüsü : tek yön 16$ ve gidiş dönüş 29$
 • SuperShuttle : İstenen adrese mavi bir minibüs ile servis – 25$
 • Go Airlink Shuttle : Paylaşılan minibüs – 17-20$ ve internet üzerinden yer ayırtılırsa %10 indirim bulunur.
 • Taksi : 45$
 • Limuzin : 60$

EWR :

 • Newark Havalimanı Ekspres Otobüs : tek yön 16$ ve gidiş dönüş 28$
 • Air Train Newark – NJ Transit : 18$
 • SuperShuttle : İstenen adrese mavi bir minibüs ile servis – 19$
 • Go Airlink Shuttle : Paylaşılan minibüs – 18$ ve internet üzerinden yer ayırtılırsa %10 indirim bulunur.
 1. Sidney, Avustralya

Nasıl Oraya Gidilir? Sidney, Avustralya
Nasıl Giderim?
Sidney Havalimanı Şehre 9 km mesafede bulunuyor. Tren (tek yön : 15,4$ / gidiş dönüş : 25,8$), otobüs (3,3$), Shuttle (18$ – internetten yapılırsa 12$), taksi (40$) ya da kiralık araba ile ulaşım sağlanıyor. 20 dakikalık bir yürüyüş sonrasında da Mascot Tren istasyonundan 3,40$’a şehir merkezine inilebilir.

 1. Rio de Janeiro, Brezilya

Nasıl Oraya Gidilir? Rio de Janeiro, Brezilya
Nasıl Giderim?
Rio de Janeiro’daki Galeao – Antonio Carlos Jobim havalimanından otobüs (R$ 12) ya da taksi (R50$) ile şehir merkezine inilebilir. Havalimanında iki çeşit taksi var.

İçerde bulunanlar çok daha pahalıyken dışardaki sarı taksiler daha uygun fiyatlıdır.

 1. Kito, Ekvador

Nasıl Oraya Gidilir? Kito, Ekvador
Nasıl Giderim?
Kito havalimanı şehir merkezine 8 km mesafede bulunur. Tatil için gidildiyse taksi tutulması tavsiye edilir.

 1. Şanghay, Çin

Nasıl Oraya Gidilir? Şanghay, Çin
Nasıl Giderim?
Şanghay’da iki ana havalimanı bulunur. Pudong havalimanı uluslararası uçuşlar için kullanılırken Hongiao iç hatlar için kullanılır. Havalimanından merkeze Airport Shuttle, Metro Line 2 (06:30 – 21:00 arası açık / ¥8), otobüs (¥15-30) ve taksi ile ulaşılabilir (¥160 – 23:00-05:00 arası fiyatlar %30 yükselir)

 1. Londra, İngiltere

Nasıl Oraya Gidilir? Londra, İngiltere
Nasıl Giderim?
Londra büyüyen uçak trafiğiyle 5 farklı havalimanına sahiptir. Bunlardan en çok kullanınanlar Londra Heathrow, Londra Gatwick ve Londra Stansted havalimanlarıdır. Bu havalimanlarından şehre ulaşım ise şu şekilde olur.
Londra Heathrow :

 • Heathrow Ekspres – Internetten ya da otomattan alınırsa tek yön 20 £ / gidiş dönüş 34 £
 • Metro : 5£
 • Otobüs N9
 • Taksi : 45-60£
 • Minibüs : 120-160£
 • Önceden ayarlanmış küçük taksi : 35-40£

Londra Gatwick :

 • Gatwick Ekspres : tek yön 18,9£ / gidiş dönüş 33,2£
 • Easybus : tek yön 7£
 • Küçük taksiyle : 70£

Londra Stansted :

 • Stansted Ekspres : tek yön 21,5£ / gidiş dönüş 29,5£
 • National Ekspres Otobüs : tek yön 8£ / gidiş dönüş 14£
 • EasyBus : Önden alınırsa 2£ yoksa tek yön 8£
 • Taksi : 70£
 1. Tallinn, Estonya

Nasıl Oraya Gidilir? Tallinn, Estonya
Nasıl Giderim?
Helsinki’den vapur (16-30 euro) ile ulaşılabilir.

 1. Amsterdam, Hollanda

Nasıl Oraya Gidilir ? Amsterdam, Hollanda
Nasıl Giderim?
Amsterdam Havalimanı merkezin 15 km güney batısında bulunur. Trenle (tek yön 3,9 euro / gidiş dönüş 7,8 euro (aynı gün)) ve taksi (40-50 euro) ile ulaşılabilir.

 1. Bangkok, Tayland

Nasıl Oraya Gidilir? Bangkok, Tayland
Nasıl Giderim?
Bangkok’da Suvarnabhumi ve Don Muang adınad iki havalimanı bulunur. İkisi de şehir merkezine 30 km mesafededir. Havalimanlarından otobüs, taksi ya da tren ile şehir merkezine inilebilir. Suvarnabhumi havalimanından şehir merkezine ekspres tren (tek yön 90 baht) ve ya taksi (250-400 baht) ile ulaşılabilir.

 1. Viyana, Avusturya

Oraya Nasıl Giderim? Viyana, Avusturya
Nasıl Giderim?
Viyana Havalimanı hemen şehrin duvarlarının dışında bulunur.  Farklı firmalar şehir merkezine tren ve otobüs ile ulaşım sağlar. En uygunu S-Bahn’dır (4 euro). S7 üzerinden Viyana’ya gider.  Viyana AirportLines Otobüsü (tek yön 8 euro / gidiş dönüş 13 euro) ile de şehir merkezine inilebilir. Taksi ile ise 25-30 euro arasında bir ücret oluşur ancak önceden pazarlık yapmak gerekir.

 1. Marakeş, Fas

Nasıl Oraya Gidilir? Marakeş, Fas
Nasıl Giderim?
Havalimanı şehre 5 km mesafede bulunur. Marakeş Havalimanından yürüyerek, otobüs (tek yön 30 Dh / gidiş dönüş 50 Dh) ya da taksi (40-70 Dh) ile şehir merkezine inilebilir.

 1. Auckland, Yeni Zelanda

Nasıl Oraya Gidilir? Auckland, Yeni Zelanda
Nasıl Giderim?
Auckland Havalimanından shuttle, taksi (50-100$) ya da otobüs (Airbus ekspres (tek yön 16$ / gidiş dönüş 28$) ile şehir merkezine inilebilir.

 1. Venedik, İtalya

Nasıl Oraya Gidilir? Venedik, İtalya
Nasıl Giderim?
Şehre en yakın havalimanı Marco Polo’dur. Marco Polo havalimanından şehir otobüsü ve shuttle ile şehir merkezine inilebilir. Alilaguna su otobüsü ile de 8-15 euro arasında bir ücretle şehre gidilebilir.

 1. Cezayir, Cezayir

Nasıl Oraya Gidilir? Cezayir, Cezayir
Nasıl Giderim?
Şehrin 20 km dışında bulunan Houari Boumediene Havalimanı şehre 20 km mesafede bulunur. Şehre taksi (600 dinar) ya da otobüs (25 dinar) ile inilebilir. Taksilerle binmeden önce anlaşmak gerekir.

 1. Saray Bosna, Bosna-Hersek

Nasıl Oraya Giderim? Saray Bosna, Bosna-Hersek
Nasıl Giderim?
Sarajevo Havalimanından taksi ile şehir merkezine inilebilir. Taksi fiyatları bölgeye göre pahalı kaçtığından taksi ile llidza tren istasyonuna gidip trene binmek en uygun seçenektir. Havaalanından şehir merkezine toplu taşıma bulunmaz.

 1. Zagreb, Hırvatistan

Oraya Nasıl Giderim? Zagreb, Hırvatistan
Nasıl Giderim?
Zagreb Uluslararası Havalimanı şehir merkezinin 17 km güneydoğusunda bulunur. Otobüs (4,2 Euro) ya da taksi ile şehir merkezine inilebilir. Otobüs 08:00 ile 20:00 arasında yarım saatte bir havalimanından kalkar.

 1. Prag, Çek Cumhuriyeti

Oraya Nasıl Giderim? Prag
Nasıl Giderim?
Prag havalimanı şehre 20 km mesafede bulunur. En uygun olarak şehir otobüsü 119 ile (32 CZK) şehir merkezine inmektir. Otobüs için mutlaka çek parası bulunması gerekir. Dejvicka metro istasyonunda inip şehre gidilir. Airport Ekspres ile de 60 CZK’ya şehre inilir. Taksilye şehre inmek 650-850 CZK tutar.

 1. Bogota, Kolombiya

Oraya Nasıl Giderim? Bogota, Kolombiya
Nasıl Giderim?
El Dorado Uluslararası Havalimanı ile Bogota’ya ulaşım sağlanır. Taksi ile şehir merkezine inilmek istendiğinde havalimanında bulunan ilgili taksi standından gidilecek yer için bilet alınır. Taksiyle gidilecek yere varıldığında sadece biletin üzerinde yazan miktar ödenir. Şehir merkezine ortalama 15.000-25.000 COP tutar. Şehir hakkında bilgi sahibiysen otobüsle de 1.500 COP’ye şehir merkezine inilebilinir.

 1. Santiyago, Şili

Oraya Nasıl Giderim? Santiyago, Şili
Nasıl Giderim?
Santiago Havalimanı şehrin ana ulaşım yoludur. İki farklı otobüs ile şehre inilebilir. CentroPuerto (tek yön Ch $1.600 / gidiş dönüş Ch $2.800) ve Turbus (tek yön Ch $1.700 / gidiş dönüş Ch $2.900). Trafik olduğundan Pajaritos metro istasyonunda inilip metroya binilebilir. Sadece resmi taksilere binmek gerekir. Taksi havalimanından şehre $15.000 tutar.

 1. Kopenhag, Danimarka

Oraya Nasıl Giderim? Kopenhag, Danimarka
Nasıl Giderim?
Kopenhag’a ulaşım Kastrup Havalimanı üzerinden yapılır. Şehir merkezine trenle (36 Kr) 12 dakikada inilir.

 1. Punta Cana, Dominik Cumhuriyeti

Oraya Nasıl Giderim? Punta Cana, Dominik Cumhuriyeti
Nasıl Giderim?
Punta Cana Uluslararası Havalimanına giden turistlerin çok büyük bir bölümü tatil köylerinde kalırlar. Gümrükten sonra kalınan shuttle ile tatil köyüne ulaşılabilir.

 1. Phnom Penh, Kamboçya

Oraya Nasıl Giderim? Phnom Penh, Kamboçya
Nasıl Giderim?
Phnom Penh Uluslararası Havalimanı kamboçyanın en büyük havalimanıdır ve şehrin batısına 7 km mesafededir. Taksi standından tutulan taksi (9$) ile şehir merkezine inilebilinir.

 1. Cannes, Fransa

Oraya Nasıl Giderim? Cannes, Fransa
Nasıl Giderim?
Nice’in Cote d’Azur havalimanından Ekspres Otobüs (tek yön 17 euro), şehir otobüsü (tek yön 1 euro), Tren (gidiş dönüş 11-15 euro) ve Taksi (80 euro) ile şehir merkezine gidilebilir.

 1. Tiflis, Gürcistan

Oraya Nasıl Giderim? Tiflis, Gürcistan
Nasıl Giderim?
Tiflis Havalimanı şehrin 17 km dışında bulunur. Şehre Otobüs 37 (0,5 GEL), taksi (20-30 Lari) ve trenle (0,5 GEL) inilir.

 1. Münih, Almanya

Nasıl Oraya Giderim? Münih, Almanya
Nasıl Giderim?
Münih havalimanı şehre 30 km mesafede bulunur. S1 (10,4 euro) ile şehir merkezine inilir.

 1. Tokyo, Japonya

Nasıl Oraya Giderim? Tokyo, Japonya
Nasıl Giderim?
Tokyo’nun iki ana havalimanı bulunur. Narita ve Haneda. Narita daha çok uluslararası uçuşlarda kullanılır. Şehre en kolay limuzin otobüs (¥3.500) ile ulaşılır. En hızlı (55 dk) Skyliner (¥2.940) ile ulaşılır. En ucuz da trenle (¥1.000-1.200) ulaşılır. En pahalı ise taksiyle (¥30.000) gidilir.

 1. Budapeşte, Macaristan

Nasıl Oraya Giderim? Budapeşte, Macaristan
Nasıl Giderim?
Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanı ile şehre ulaşılır. Havalimanı şehrin 16 km dışında bulunur. Tren (370 HUF) ile şehre Ferihegy tren istasyonundan ulaşılır. Tek başına yolculuk yapanlar için şehre ulaşımda minibus (tek yön 3.200 HUF / gidiş dönüş 5.500 HUF) servisi önerilir. Anlaşmalı tek taksi olan Fotaxi ile (3.900-6.500 HUF) arası ücret ödenir.

 1. Atina, Yunanistan

Nasıl Oraya Giderim? Atina, Yunanistan
Nasıl Giderim?
Elefthorios Venizelos Atina Havalimanı şehrin 27 km dışında bulunur. Şehre metro (8 euro), otobüs (5 euro) ve taksiyle (30-35 euro) inilir.

 1. Yeni Delhi, Hindistan

Nasıl Oraya Giderim? Yeni Delhi, Hindistan
Nasıl Giderim?
Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı şehrin batısında bulunur. Şehre inerken Metro ya da taksi ile inilebilir. Taksiyle giderken mutlaka polisin işlettiği standa para ödenmeli ve gidilecek yere kadar alınan fiş taksiciye verilmemelidir. Bagajdan çantalar alındıktan sonra fiş şöföre verilebilir.

 1. Helsinki, Finlandiya

Nasıl Oraya Giderim? Helsinki, Finlandiya
Nasıl Giderim?
Helsinki-Vantaa Uluslarası Havalimanı şehrin 20 km dışında bulunur. Şehir merkezine taksi (30-40 euro), otobüs (2.8-6 euro) ve önceden ayarlanan minivan (29 euro) ile inilebilir.

 1. Beyrut, Lübnan

Nasıl Oraya Giderim? Beyrut, Lübnan
Nasıl Giderim?
Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı şehrin 7 km dışında bulunur. Toplu taşıma bulunmadığından merkeze taksiyle 25.000 LL ile inilir.

 1. Vilnius, Litvanya

Nasıl Oraya Giderim? Vilnius, Litvanya
Nasıl Giderim?
Vilnius Uluslararası Havalimanı şehrin 6 km dışında bulunur. Şehir merkezine otobüs (3.5 LTL), tren (2.5 LTL) ve resmi taksi (15-30 LTL) ile inilir.

 1. Kuala Lumpur, Malezya

Nasıl Oraya Giderim? Kuala Lumpur, Malezya
Nasıl Giderim?
Kuala Lumpur Havalimanından şehir merkezine tren (RM 35), havalimanı otobüsü (tek yön RM10 / gidiş dönüş RM 18)  ve taksiyle inilir. Taksilerle (RM 80-100) mutlaka önden anlaşmak ya da havalimanından fiş almak gerekir.

 1. Lizbon, Portekiz

Nasıl Oraya Giderim? Lizbon, Portekiz
Nasıl Giderim?
Portekiz’in en büyük havalimanı olan Aeroporto da Portela Loures ve Lisboa şehirleri arasında bulunur. Gün ışığı varken şehre ulaşmanın en iyi yolu Aerobus (3.5 euro) ya da metro (1.9 euro) sistemidir. Taksiler dolandırmak için farklı yollar ararlar. Dolandırıcı olmayan bir taksi bulunursa 10 euro’ya şehre inilir.

 1. Panama Şehri, Panama

Nasıl Oraya Giderim? Panama Şehri, Panama
Nasıl Giderim?
Tocumen Uluslararası Havalimanı Panama şehrinin hemen dışında bulunur. Şehir merkezine inmek kolay değildir. Taksi 30$ tutar. Otobüslerde bulunur ancak otobüslere binmek için kart gerekir. Yolculardan biri 1.25$ karşılığında size yardımcı olmazsa havalimanında kart satılmaz.

 1. Varşova, Polonya

Nasıl Oraya Giderim? Varşova, Polonya
Nasıl Giderim?
Varşova’da Chopin ve Modlin adında iki havalimanı bulunur. Varşova Frederic Chopin Havalimanı şehrin 10 km güneyinde bulunur ve şehrin ana havalimanıdır. Şehir merkezine tren, otobüs ve taksi ile inilir. Taksilerde sadece Merc Taxi, MPT Radio Taxi, Ele ya da Sawa Taxi kullanılmalıdır.

 1. Bükreş, Romanya

Nasıl Oraya Giderim? Bükreş, Romanya
Nasıl Giderim?
Şehir merkezine ekspres otobüs (8.6 lei) ya da trenle (8.1 lei) inilebilir. Taksiye binmekten kaçınmak gerekir.

 1. Edinburgh, İskoçya

Nasıl Oraya Giderim? Edinburgh, İskoçya
Nasıl Giderim?
Edinburg Havalimanı şehrin 16 km dışında bulunur. Şehre otobüsle (tek yön 3.5 euro / gidiş dönüş 6 euro) inilir.

 1. Cape Town, Güney Afrika

Nasıl Oraya Giderim? Cape Town, Güney Afrika
Nasıl Giderim?
Taksi ile şehir merkezine inilir.

 1. Singapur, Singapur

Nasıl Oraya Giderim? Singapur, Singapur
Nasıl Giderim?
Singapur girişte birçok kuralı olan bir ülkedir. Sisteminde uyuşturucu madde bulunan ya da yanında taşıyan kişiler ölüm cezasıyla hüküm giyer. Bu nedenle gitmeden önce dikkat edilmesi gerekenleri kontrol etmek gerekir. Şehre taksi (20-30$), shuttle (7$), metro (1.9$) ve ya otobüs (2$) ile inilir.

 1. Barselona, İspanya

Nasıl Oraya Giderim? Barselona, İspanya
Nasıl Giderim?
Barselona İspanya’nın en büyük ikinci kentidir. Havalimanı şehre 12-13 km mesafede bulunur. Ucuz bir opsiyon olarak trenle (3.15 euro) merkeze inilebilir. Aerobus (tek yön 5.3 euro / gidiş dönüş 9.15 euro) ile Plaça Catalunya’ya inmek şehir merkezine en rahat ulaşımdır.

 1. San Juan, Porto Riko

Nasıl Oraya Giderim? San Juan, Porto Riko
Nasıl Giderim?
San Juan’a Luiz Munoz Marin Uluslararası Havalimanı ile ulaşılabilir. Havalimanı şehre 14 km mesafede bulunur. Şehir merkezine taksi (15-25$) ile inilebilir.

 1. Moskova, Rusya

Nasıl Oraya Giderim? Moskova, Rusya
Nasıl Giderim?
Moskova’da üç ana havalimanı bulunur. Sheremetyevo, Domodedovo ve Vnukovo Uluslarası Havalimanları. Şehir merkezine en uygun olarak trenle inilir.

 1. Belgrad, Sırbistan

Nasıl Oraya Giderim? Belgrad, Sırbistan
Nasıl Giderim?
Belgrade Nikola Tesla Havalimanından şehre otobüs (150 dinar) ve ya taksi (1.500 dinar) ile inilir. Taksilerde dolandırıcılık çok olduğundan Pink ve Lux taksileri dışında taksiye binilmemelidir.

 1. Kiev, Ukrayna

Nasıl Oraya Giderim? Kiev, Ukrayna
Nasıl Giderim?
Kiev’de iki ana havalimanı vardır. Savaş nedeniyle bu dönemde gidilmemesi tavsiye edilir.
Senin favori şehrin hangisi? Yorumlarınla paylaş!

Kaynak : BuzzFeed

Comments

 1. Ahmet Tuna

  Hepsi cok guzel 🙂

Submit a Comment

eight − three =