Image
Top
Menu
5 Mayıs 2015

Dünyayı gezmek için Kariyerime Neden Ara Verdim?

Barış-Tanzer1

İlk önce biraz kendimden bahsedeyim…
İsmim Barış Tanzer. İstanbul Doğumluyum. Liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde okuduktan sonra Lisansımı ODTÜ ve Yüksek Lisansımı Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladım. Sonrasında Coca-Cola ve adidas’da pazarlama departmanlarında görev aldım. Nisan ayı itibari ile de kariyerime ara vererek yeni bir maceraya atıldım.
İş hayatı dışında nasıl biriyim derseniz; ofis dışındayken vakit buldukça aktivite, etkinlik ve macera ile hayatı yaşıyorum.
Hayata güzellik ve mutluluk katmak en büyük amaçlarımdan. Aslında hayatı deneyimleyerek yaşıyorum.
Özetle aktiviteleri, kitapları, etkinlikleri, ilham veren insanları yani beni ofisten, kendi çemberimden ve konfor alanımdan çıkaran her şeyi seviyorum.

Kariyerime neden ara verdim peki 🙂
İstanbul’da günlük hayatımız hep bir çember etrafında dönüyor. İşe gidiyoruz, işten çıkıp spora gidiyoruz ya da arkadaşlarımızla buluşuyoruz. Sonrasında eve dönüp uyuyoruz. Ertesi gün aynı çembere geri dönüyoruz.
Bu döngüdeyken aslında hayatta birşeyler kaçırdığımı hissettim. Birşeyler yapmam gerektiğini düşündüm diyebilirim…

Bu kararı almam zor oldu mu?
Kariyerime ara verip dünya turuna çıkmak uzun süredir aklımda olan bir hayat amacımdı. Ne olursa olsun yıllarca emek verdiğim kurumsal hayattaki işimi bırakmak gerçekten benim için çok zor bir karar oldu. Birçok kişi “Nasıl böyle bir karar aldığımı” ve “Dönüşte ne yapacağımı” çok kez sorguladı.
Şunu söyleyebilirim, insan hayata bir kere geliyor. İleride geriye baktığımda yaşadıklarımdan pişmanlık duymamak için bu kararı aldım diyebilirim. İlk olarak da Uzak Doğu turumu yapacağım.
Kararı aldıktan sonra ilk etapta kesinlikle bir korku duygusu kaplıyor. Çünkü bilinmeyene doğru gidiyorsunuz. Yıllarca içinde bulunduğunuz Güvenli Alandan çıkıyorsunuz. Hazırlıkları ilerlettikçe Heyecan ve Mutluluk sarmaya başlıyor.

Bu yolculukta en mutlu eden konu ne peki?
Seyahatimde beni en çok mutlu eden diğer bir nokta Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve kar amacı gütmeyen sosyal bağış platformu iyilikpaylas.org ile bir kampanya başlatmış olmamız.
50 Toplum Gönüllüsü Gencin bir sene boyunca sosyal sorumluluk eğitimi alabilmesi için bağış topluyoruz.

Bağış mekanizması nasıl çalışıyor?
Seyahatimde insanların hayatlarından kesitler paylaşıyorum. Bu hayat akışlarını #hayatinipaylas hashtagi ve “İyilik dolu bir dünya için #hayatinipaylas!” sloganı ile paylaşarak insanları iyilik yapmak için harekete geçirecek bir farkındalık oluşturmak istiyoruz.
TOG yararına 7 ülkede yapacağım seyahatim boyunca çekeceğim fotoğrafların satışından, bağış yapan kişilerin desteğiyle elde edilecek tüm gelir Toplum Gönüllüsü Gençler’in eğitimlerine ve çalışmalarına aktarılacak.
Gençlere dünyanın diğer ucundan destek verecek olmanın heyecanı ise kesinlikle tarifsiz 🙂

Şu an ne düşünüyosun 🙂
Seyahatime başladığımın ilk ayında çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Geride kalan dört ülkede çok farklı yerler ve çok farklı insanlar tanıdım.
Yoldayken aslında hiçbir zaman yanlız kalmıyorsunuz. Neredeyse her gittiğiniz yerde sizin gibi seyahat eden biriyle tanışıyorsunuz. Çok farklı kültürler tanıyıp, çok farklı hikayeler dinliyorsunuz.Herkesin düşündüğü gibi de bu tur çok yüksek bir bütçe de gerektirmiyor. İlk uçak biletinizi ucuz bir yolla alabilirseniz inanın tüm tur Türkiye’deki tatilin çok çok altına geliyor. Özellikle uzak doğu’da her şey çok ucuz.

Sonrası için plan ne?
İlk etapta uzak doğu turumu tamamlayacağım. Sonrasında da devamını değerlendireceğim. Böyle bir turu ya da hayatı yaşamak isteyen herkese tavsiye ederim.
Hayata bir kez geliyoruz. Hayatı sadece bir kere doğru yaşarsak yeterli olur!! 🙂

Comments

 1. Sevgili okuldaşım,

  çok güzel yapmışsın, bravo!

  Uzun ve harika deneyimlerle dolu bir yolculuk yapmanı diliyorum.

  Yapılabilecekler için ilham almak istersen benim blog’a da bir göz at 🙂 aylakilsu.com

  İyi eğlenceler.

  İlsu ’92

  • Çok teşekkür ederim 🙂 tabiiki blog’unu da takip edeceğim.

 2. Merhaba. Tebrik ederim sizi. Maddi kazanc saglamak icin ve karin doyurmayan kariyer basamaklarini tirmanmak icin huzuru ve bos zamanimizi feda etmenin budalalik oldugunu dusunmekteyim. Ben de ortopedi hekimliginden benzer sebeplerle istifa etmis bir bireyim. Huzuru bize bahşedilmiş kainatta arayan isimsiz gezginlerdenim. Meslektasim olarak gordugum sizin bu guzel paylasiminizi zevkle okudum.

  • Cok tesekkur ederim 🙂 gercekten hayalleri gerceklestirmek lazim. İnsan diger turlu yasadigini hissetmiyor. Seyahatleriniz umarim cok guzel gecer.
   Baris

 3. Vedat

  Barış merhaba, çoğumuzun yapamadığını aklına koyup gerçekleştirdiğin için bravo. İyi geziler…

  ME 2007

  • Cok tesekkur ederim. Zor olsa da hayalleri gerceklestirmek lazim.

 4. Serhan Orhun Sun

  Dikkatli ol Barış. Yolun açık olsun.

 5. Oya Ertay

  Ben de tebrik ederim. İnsanın kendini gerçekleştirmesi “bilindik” alandan çıkınca mümkün oluyor. Hem kendini keşfetme hem topluma katkı bir arada, harika, daha ne olsun. Sevgiler

  • Çok teşekkür ederim 🙂 umarım kampanya da çok başarılı olur 🙂

 6. semra

  aynı şeyi yapmak üzereyim:))) yazını okuyunca çok mutlu oldum senin adına umarım çok keyif alırsın

  • Başta çok düşünüyorsun ancak yola çıktıktan sonra her şey çok güzel oluyor 🙂 bir bilgi gerekirse haber verirsen sevinirim 🙂

 7. neşe

  öncelikle tebrik ederim.cesaretinize hayran kaldım 🙂

  • Çok teşekkür ederim 🙂 bu hayali olan herkesin yapması gereken bir deneyim 🙂

 8. Asemin

  merhaba dönüş yaptınız mı, tatiliniz nasıl geçti?

  • Merhaba,

   Evet, dönüş yaptım 🙂 Kesinlikle harikaydı diyebilirim. Hayatımın en güzel tecrübelerinden biriydi.
   Herkese çok tavsiye ediyorum 🙂

Submit a Comment

19 − 3 =