Image
Top
Menu
1 Nisan 2015

Doğru karar nasıl verilir?

Doğru-karar-nasıl-alınır
Başarı nasıl yakalanır? Doğru karar nasıl verilir? Başarı hikayeleri oluşturmak için dönüm noktalarında, uzun süre düşünülerek alınan büyük kararlarda sorulması gereken sorular. Yaşam içinde herkesin önemli fark yaratan anları var. Doğru olduğuna inandığımız ancak yaşamadan asla bilemediğimiz anlar. O günü bekleyip sonunda ne olacağını merak ettiklerimiz.

Doğru karar nedir?

İlk önce doğru nedir biraz ondan bahsetmek gerekir. Doğru Einstein’ın görecelilik kavramıyla birebir uyuşur. Bir bakış açısına göre A doğru bir kararken bir başkası için B çok daha doğrudur.
Doğruluk, ileri ki zamanda kişinin kararı doğrultusunda beklentilerinin maddi ise maddi, manevi ise manevi olarak karşılanması ve eski şartlarının üstünde olduğunu objektif olarak söyleyebilmesidir.
Karar verilip sonuçları ortaya çıktıktan sonra kişi doğru bir karar verdiğini hissediyorsa adımlarını atması gerektiği gibi atmıştır.

Nasıl karar veririm peki?

Yukarıdaki şekilde doğru karar vermek için kişinin kendi kendine sorması gereken birkaç soru var. Bunlar şu şekilde;
1-Karardan beklenti nedir?
Kişinin ilk önce karardan beklentisini belirlemesi gerekmektedir. Örnek olarak, verdiği karar sonucunda daha çok para kazanmayı mı hedefliyor? Limitli olan zamanını başka bir yere mi kaydırmak istiyor? Yoksa eskisine göre daha mutlu mu hissetmeyi bekliyor?
2-Kararı objektif olarak mı alıyor yoksa subjektif mi?
Kararı alırken duygular karar mekanizmasını bulandırıyor mu? Kararın sonuçlarını belirlerken ağırlıkları doğru mu tartıyor? Bu nokta çok önemlidir çünkü güçlü duygular anlık ve kısa dönemde mutlu edecek ancak uzun dönemde mutsuz edecek sonuçlar ortaya çıkarır.
3-Karar uzun dönem mi etkili olacak yoksa etkisi kısa bir dönem için mi geçerli olacak?
Büyük kararların sonuçlarının uzun dönemli olması beklenir. Büyük kararlar hayatın her döneminde alınmaz. Alındığı zaman da sonuçlarının uzun bir süre boyunca geçerli olmasını bekleriz.
4-Verilecek kararla ilgili yeterince araştırma yapıldı mı?
Günümüzde doğru bilgiye ulaşmak İnternet sayesinde çok kolaylaştı. Karar verirken, o durumu yaşayan insanların hangi düşünceleri akıllarından geçirdiklerini ve sonuçlarının ne olduğunu öğrenmek çok güzel bir öngörü verir. Karar almadan önce araştırmaları yapmak gerekir.
5-Riskler ve kazançlar
Her kararın bir riski vardır. Riski kazançtan büyükse o kararı birkaç kez düşünmek gerekir. Küçük bir kazanç elde etmek için güzellikleri kaybetmek duruma göre yanlış olabilir.
6-Yedek plan hazırlamanın önemi
Verilen kararlar birçok nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu durumlarda yedek plan olması çok önemlidir.
7-Fikrine güvenilen kişilerin düşüncelerini dinlemek
Hayatla ilgili herkesin bir düşüncesi vardır. Bir kişi daha önce yaşanmamış bir şeyi tecrübe etmiş olabilir.
Bu nedenle fikrine güvenilen kişilerin düşüncelerini öğrenmek önemlidir.
8-Alternatifleri ve sonuçları listelemek
Kağıt kalem alıp alternatifleri ve oluşabilecek sonuçları listelemek duruma farklı bir gözle bakmamızı sağlar. Bu nedenle liste yapmak yardımcı olur.
9-İçgüdülere güvenmek
İnsanların henüz bilim tarafından çözülememiş olan bir yapısı içgüdülerdir. İçgüdülerimiz bize gelecekle ilgili öngörüler verir. Yüksek oranla doğru çıkan bu güçlü yeteneğimizi kullanmak gerekir.
10-Karar verin!
Karar verilmesi gereken ana yaklaşıldığında kararı verip yeterince hazırlanılan durum için her şeyin daha iyi olacağına inanmak gerekir! Pozitif olmak hayata güzellikler çekmeyi sağlar! Kişisel başarı içinde çok önemlidir!
Bol şans!

Comments

  1. hocam süpersiniz, yine klavyeyi ağlatmışsınız 🙂

Submit a Comment

3 × five =