Image
Top
Menu
19 Ocak 2015

Bugün itibariyle başarını iki katına çıkaracaksın desem?

Hayatta istediklerimize ulaşmak, başarıya sahip olmak en tatmin edici duygulardan. Bir hedefe ulaşmak aslında temel bazı prensipler üzerinden ilerler. Hani derler ya işe başlamak aslında işin yarısıdır. Klişe de olsa bu çok doğrudur. Çünkü bir adımı atmak için ilk olarak o psikolojik bariyeri aşmak ve iyi bir yol planı hazırlamak gerekir.
Başlamanın işin yarısı olmasının en büyük nedenlerinden biri budur. İlk iş planını hazırlamak, maliyet analizlerini yapmak ve zaman planını çıkarmak işin en vurucu yeridir.
Sonrasında biraz da şansla o planın üzerinden başlar ve ilerlersin!

Başarını iki katına çıkarmak için ne yapman lazım??

Bir noktaya ulaşmanın en kritik noktası, planını doğru zamanlamaya oturtmak ve adımları en küçük detayına kadar yazmaktır.
Bu nasıl başarılır?

Zeka Oyunları

Bir örnek üzerinden anlatayım.
Coca-Cola’da markanın bilinirliğinin arttırılması ve tüketicilerin daha çok ürün alması için kampanyalar düzenlenir. Kampanyaların planlaması ilk başladığım dönemde ucu ucuna yetişir, son dakika sürprizleri ile birçok sorun son anda çözülürdü.
Sonrasında planlamada çok basit olsa da sonuçlarda devrim niteliğinde başarı getiren zaman planı şeması hazırlama ve bunun üzerinden mutlaka işin ağırlığına göre 1-3 gün süreyle ek süreyi planlara entegre etme başladı. Ek olarak da planların yüzeysel maddelerinin alt kırılımlarını daha detaylı hale getirerek küçük adımlar da planın netliğini arttırdı.
Çok basit bir çözüm gibi gözükse de planlamada her adıma olması gerekenden biraz fazla süre ayırmak iş başarısını çok yukarı çeker. Bunun en büyük nedenlerinden biri size düşünmek için daha fazla kalır ve hata olduğunda çözüm bulmanızı sağlar.
Başarınızı çok etkili arttıracak bu planlama yöntemini işinize ve hayatınıza mutlaka entegre edin. Önceden planlamak hem başarıyı arttırır hem de maliyetleri etkili olarak düşürür.

Submit a Comment

20 − 12 =