Image
Top
Menu
24 Mart 2015

Yurt Dışında Yapılmaması Gereken 10 Beden Dili

Yurt dışına seyahat ettiğimizde insanlarla konuşurken kullandığımız beden dillerinde farklılıklar olur. O ülkenin dilini öğrensek de hangi beden dilinin ne anlattığını bilmeyiz. Bazı ülkelerde baş parmağı yukarı kaldırmak bir tokat sebebi olurken, bazılarında kafayı yukarı aşağı sallamak “hayır” anlamına gelir. (Bu iki beden dili hareketi Yunanistan için geçerlidir)

Birçok ülkede, yabancılara bu konularda müsamaha gösterilse de bilmek çok önem taşır. Richard Lewis tarafından hazırlanan bu bilgi ile yurt dışında dikkat edilmesi gereken 10 beden dili hareketini belirteceğim.
Kafa
Kafa Sallamak birçok ülkede kabul etmek ya da onay anlamına gelir. Ancak Bulgaristan ve Yunanistan da beden dilinde farklı olarak kafayı aşağı yukarı sallamak negatif anlama gelir.
Beden Dili - Kafa Sallama
Gözler
Göz göze konuşmak batı ülkelerinde önem taşır. Özellikle İspanya ve Yunanistan’da beden dilinde pozitif bir anlama gelir. Ancak Finlandiya ve Japonya’da beden dilinde göz göze konuşmak karşı tarafı utandırır. Bu nedenle sadece konuşmanın başında göz göze gelmek gerekir.
Beden dili gözler
Kulaklar
Portekizliler için kulağı aşağı yukarı çekmek yemeğin tadının güzel olduğunu anlatırken İtalyanlar’da bu cinsel içerikli bir beden dili anlatımına sahiptir. İspanya’da ise bir kişinin içeceğini ödemediğini anlatır.
Beden Dili - Kulak Tutma
Burun
Mendille burnu sesli bir şekilde silmek batıda normal karşılanırken doğuda özellikle Japonya’da insanların hoşnutsuz bakışlar atmasına neden olur. Ayrıca burna elle dokunmak İngiltere’de kendine güveni belirtirken, İtalya’da “kesinlikle” yapılmaması gerekir 🙂 .
Beden Dili Burun Kaşıma
Dudaklar
Bazı kültürlerde özellikle Latin Amerika, Filipinler ve Porto Riko’da yön gösterirken el yerine dudaklar kullanılır. Birçok batı ülkesinde bir kişiyle karşılaşınca yanaktan öperken bu Asya ülkelerinde çok yakın bir beden dili hareketi olarak karşılanır.
Beden Dili - Dudaklar
Kollar
Birçok ülkede özellikle İtalya ve Amerika’da konuşurken kolları sallamak çok normal karşılanırken Kuzey Avrupa ülkelerinde rahatsız eden bir beden dili olarak karşılanır. Güvensizlik ve aşırı abartma anlamına gelir. Özellikle Japonya’da nezaketsizlik olarak görülür
Beden Dili - Kollar
Eller
Amerika’da el sallamak “Hoşçakal” anlamına gelirken birçok Avrupa ve Latin Amerika ülkesinde “Hayır” anlamına gelir.

Malezya’da işaret parmağıyla göstermek tabu olarak beden dili anlatırken baş parmağı yukarı kaldırmak Brezilya gibi ülkelerde “Başarılı” anlamına gelirken bazı Arap ülkelerinde Sardunya ve Yunanistan’da hakaret anlamına gelir. Fransa’da ise “bir” anlamına gelir. Parmakla çağırma hareketi İtalya’da “Hoşçakal” anlamındadır. Amerika’da “buraya gel”i anlatırken Asya ülkelerinde hakaret olarak anlaşılır.
Beden Dili - Eller
Bacaklar
Bacak bacak üstüne atmak Avrupa ve Amerika’da çok yaygınken Asya ve bazı Avrupa ülkelerinde saygısızlık olarak karşılanır.
Beden Dili - Bacaklar
Yurt dışındayken artık dikkat edilmesi gereken 10 kural ile daha dikkatli olabilirsin. En azından artık Portekizli arkadaşının yemeğinden keyif aldığını anlayabilirsin.

Kaynak : Business Insider

Submit a Comment

3 × three =