Image
Top
Menu
26 Şubat 2015

Vücut Dili Nasıl Okunur – Üçüncü Bölüm

Vücut Dili Nasıl Okunur
Hayatta tüm görünenler olduğu gibi değildir. İnsanlar istemsiz olarak vücut dili kullanırlar. Konuşmalar kişinin gerçek düşüncelerini tamamıyla yansıtmaz. Bu nedenle karşındaki kişinin gerçekten ne söylemek istediğini anlamak için vücut dilini incelememiz gerekir. Araştırmalara göre yüz yüze görüşmelerde beden dili %80 oranında karşı tarafla ilgili düşünceleri aktarır.
Vücut dili kültürden kültüre değişse de insanlar içgüdüsel olarak belli durumlara tepki verirler. Bu içgüdüsel tepkilerin de kültürlere göre değişmediği gözlemlenmiştir.

Bu yazının İkince bölümde kolların ve bacakların duruşlarından bahsetmiştik. Üçüncü bölümünde kızlarla erkekler arasındaki ilişkide beden dilini okumanın önemini anlatacağım. Günlük hayatımızda da bu konularla her gün karşılaşabiliyoruz bu nedenle bunları bilmek önemli 🙂
Flört Ederken
Kadın ve erkek karşı karşıya geldiği zaman iki tarafta da psikolojik değişiklikler fark edilir. Erkek vücudunu dikleştirir, daha erkeksi bir ses tonuyla konuşmaya başlar ve karnını içeri çeker. Karşı tarafla ilgilenen bir kadın ise vücudunu dikleştirir, kafasını hafif yana eğer ve saçıyla oynamaya başlar.
Fark edildikten sonra kadınlar karşı tarafı beğenmelerine/beğenmemelerine ya da uygun olup/olmamalarına göre sinyaller verirler.
Bu Sürecin adımları nedir?
1.Göz Göze Gelmek:
Bir kadın etrafı gözleriyle tarar ve beğendiği erkekle göz göze gelene kadar bekler. Beğendiği erkekle 5 saniye kadar göz göze kalır ve bırakır. Ortalama bir erkeğin kadının onu beğendiğini anlaması için 3 kere kadınla göz göze gelmesi gerekmektedir.
2. Gülümsemek:
Karşısındaki erkeğe hafif bir gülümseme göstererek beğendiklerini anlatırlar. Erkekler genel olarak bu sinyali algılayamazlar.
3. Saçıyla/Kıyafetleriyle Oynamak:
Kadınlar ilgi gösterdiklerini göstermek için saçıyla ya da kıyafetleriyle oynarlar. Kadının ve erkeğin vücudu birbirinin yönünde olur.
4. Konuşmak:
Erkek ilgilendiği kadının yanına gider ve konuşmaya başlar. Bu iki tarafın arasındaki buzu kırmak için yapılan basit bir cümle ile olur.
5. Dokunmak:
Kadın erkekle ilgilendiğini göstermek için yanlışlıkla ya da istemli olarak karşı tarafın koluna dokunur.
Kadınların Kullandığı Yaygın Vücut Dili Hareketleri
Erkeklerin ve kadınların flört esnasında kullandıkları vücut dili sinyalleri birbirine benzese de kadınların ki birçok yönden daha farklıdır. Bunlar şu şekildedir:
1. Kafasını Yana Yatırarak Saçını Atmak:
Kadınlar saçını yana atarak karşı tarafla ilgilendiğini gösterir. Kısa saçlı kadınlar bile bu hareketi yaparlar. Karşı tarafa güzel gözükme isteğiyle yapılan bir harekettir.
2. Saçıyla Oynamak/Kıyafetlerine Dokunmak:
Kadınlar saçıyla oynayarak ya da kıyafetlerine dokunarak karşı tarafla ilgilendiklerini ve heyecanlandıklarını istemsiz olarak gösteren bir harekettir..
3. Bilek Aşağı Doğru Dönük Durmak:
Karşı tarafa karşı ilgiyi ve onun ilgisini kabul etmeyi anlatan bir harekettir.
4. Silindirik Bir Obje ile Oynamak:
Bu bir bardak ya da küpe olabilir. Silindirik bir obje ile oynayarak oyuncu bir tavır takınılır.
5. Bilek Arkasını Göstermek:
Bilek arkası en korunan bölgelerden olduğundan kadınlar özellikle o bölgelerine parfüm sıkarak karşı tarafa gösterirler.
6. Omuz Üstünden Bakış:
Omuz üstünden hızlıca karşı tarafa bakış atmak karşı tarafı etkilemek için kullanılır.
7. El Çantasını Erkeğin Yakınına Koymak:
El çantaları kadınların parçaları gibidir. Erkeklerin ona dokunmasını ya da içinde ne olduğunu bilmesini istemezler. Bu nedenle çantayı bir erkeğin yakınına koymak ona karşı ilgi gösterdiğini gösteren bir harekettir.
8. İki Elinin Üstüne Başını Koymak:
Karşı tarafı etkilenmiş olarak dinlediğini göstermek için dirsekler masadayken iki eli havada birleştirip üstüne başılarını koyabilirler.
Erkeklerdeki Belirgin Vücut Dili hareketleri ve Unsurlar
Erkekler kadınlara göre güç, zenginlik ve konumu ön plana çıkaracak hareketler yaparlar. Kadınlara göre çok daha az vücut dili hareketleri vardır. Karşı tarafı etkilemek için birkaç unsur vardır.
1. Kıyafetini Düzeltmek:
Erkekler de kadınlar gibi kadın onlara yaklaştığında daha etkileyici gözükmek için kravatını düzeltme, gömlek kollarını düzeltme ya da omzundaki görünmez tozu silme gibi hareketler yaparlar.
2. Kalın Ses Tonu:
Araştırmalara göre daha kalın ses tonlu erkekler kadınlara daha çekici gelmektedir.
3. Kaslı bir Yapıya Sahip Olmak:
Günümüzde kaslı bir yapıya sahip olmanın koruyuculukla bir ilgisi olmasa da hala çekicilik için en önemli unsurlardandır. Bu nedenle etkileyici olmak için spor yaparak kas gelişimini arttırırlar.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde dikkat çeken özellik de kişiler heyecanlandığı zaman göz bebekleri büyür. İstemsiz olan bu hareket kişinin duygularını çok net bir şekilde gösterir.
Beden dilini anlayabilmek için hareketleri toplu olarak vücudun diğer hareketleriyle incelemek gerekir. Bu nedenle yazıların hepsini okumak çok yardımcı olur. Bir Sonraki yazımda beden dilindeki gözün ve bakışların öneminden bahsedeceğim.

Kaynak : The Definitive Book of Body Language, Barbara Pease ve Allan Pease