Image
Top
Menu
25 Nisan 2015

Hong Kong – Işıklar Şehri

Hong Kong nerede? ilk sorum oldu. Hong Kong Çin’in güneyinde olan birçok güzelliğe sahip bir ülke. Dönerken aklımda kalan Hong Kong gezilecek yerleri çok güzeldi ve Hong Kong gece hayatı ise çok etkileyiciydi oldu.
Seyahatimde en beğendiğim şehirlerden biri kesinlikle Hong Kong diyebilirim. Hiç uyumayan bu şehir modernliği ve mimarisi ile tek kelimeyle etkileyici.

Hong Kong’dan biraz bahsedersem…

Hong Kong hangi ülkede? Uzun yıllar boyunca İngiltere’nin kolonisi olan bu şehir geçen yıllarda Çin’e bağlı bir ülke halini almış. Hong Kong başkenti ise yine Hong Kong. Ağırlıklı olarak Çinlilerin yaşadığı bu şehrin nüfusu 9 milyon civarında. Hong Kong doları ise bu ülkede kullanılan para birimi. Hong Kong hava durumu tropik bir iklime sahip olduğundan sıcak ve nemli. Hong Kong saati UTC +8.
Guangzhou’dan otobüs ve ya trenle geçilen bu şehrin en güzel yanlarından biri Hong Kong vize almadan gidilen yerlerden olması. Hong Kong vize istemediğinden İstanbul’dan Hong Kong uçak biletini önceden alarak rahatlıkla seyahat edilebilecek bir ülke.
Hong Kong’a seyahatim Guangzhou’da bulunan China Otel’den kalkan otobüsle başladı. China Otel’de 105 Yuan karsılığında alınabilen bu biletle 2 saat kadar bir sürede Hong Kong’a ulaşıyorsunuz.
Metro sisteminin çok gelişmiş olduğu bu şehre geldikten sonra metro ile ucuz bir ücret karşılığında Park in the Mingle adındaki otelimize ulaştık. Hong Kong için ucuz sayılabilecek bu otelin odaları küçük olsa da hem güvenli hem de konum olarak çok iyi. Kesinlikle tavsiye ederim.
Hong Kong - Gece

Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong gezilecek yerler sınırsız sayıda bulunuyor. Şehre ulaştığımızda saatin geç olması nedeniyle ilk olarak Hong Kong manzarasını görmek için şimdi ismini hatırlayamadığım bir otelin terasını çıktık. Yaşlı bir Hong Kong’lu bizimle tanıştıktan sonra bizi oraya götürdü de diyebilirim.
Soho’ya çok yakın olan bu otelden çıktıktan sonra Soho’da biralarımızı içtik. Soho Hong Kong gece hayatının en önemli noktalarından. Soho’yu özellikle saat 10’dan önce çok tavsiye ederim. Happy Hour’ların olduğu bu yerde çok uygun fiyata içeceklerinizi alabilirsiniz. Gece geç saate kadar da barlar açık.
Geceyi Hong Kong gece hayatımızı Soho’da sonlandırdıktan sonra otelimize dönüp dinlendik. Hong Kong turu için ertesi güne erken başlayarak ilk önce Hong Kong’da bulunan dünyanın en büyük Buddha’sını ziyarete gittik.
Hong Kong - Tian Tan Buddha
Metro ile tan gün kullanımlı bilet alıp ilk önce Tung Chung metro istasyonuna 55 Hong Kong dolarına gidilebilir. Oradan da ucuz olması istenirse 17 Hong Kong dolarına 23 nolu otobüs ile tepeye çıkılabilir. Yoksa 80 Hong Kong dolarına teleferikle de çıkılabilir.
34 metre yüksekliğindeki Tian Tan Buddha, dünyanın en büyük oturan Buddha heykeli. Çin’deki dev 5 Buddha heykelinden. Budist rahiplerin de yaşadığı ve dua ettiği bir yer.
Hemen yanında da Çin mimarisi ile restore edilmiş Ngong Ping köyü var. Hatıra eşyası almak istenirse oraya da uğranabilir.
Dünyanın en büyük oturan Buddha heykelinin yanında birde Po Lin Tapınağı var.
Hong Kong - Po Lin Manastırı
Buddha heykelinden aşağı geldiğimiz yoldan indikten sonra metro ile Jordan’a gidip oraya 15 dakka mesafede bulunan Hong Kong tarih müzesine gittik. Hong Kong’un tarihini ve geçmişini anlatan müze ilgi çekebilecek bir yer. Hong Kong turunda mutlaka bulunması gereken bir nokta.
Sonrasında 20 dk’lık bir yürüyüş ile sahilde bulunan Star Ferry’e doğru rotamızı çevirdik. 2,5 HK$’ı karşılığında Star Ferry ile karşıya geçerken muhteşem bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.
Hong Kong - Star Ferry
Akşamında Hong Kong gece hayatı için Soho’daki farklı restoranları denedikten sonra dinlenmek için otelimize döndük. Son günümüzde Hong Kong alışveriş için Mong Kong’da bulunan Ladies Market isimli pazara gittik.
Hong Kong - Ladies Market
Ucuz, kopya kıyafet ve oyuncak gibi hediyelik eşyaların bulunduğu yermiş. Pazarlık yapmayı unutmayın! Neredeyse her şey %90 indirimli alınabiliyor. Burası Hong Kong Alışveriş merkezi diyebilirim.
Hong Kong turum boyunca gördüğüm en modern şehirdi diyebilirim. Kesinlikle dikkat çeken etkileyici bir yer. Fırsatınız olursa mutlaka ziyaret edin!

Submit a Comment

eighteen − 12 =