Image
Top
Menu
25 Haziran 2015

Beden Dili – Yalan Nasıl Anlaşılır

Beden dili eğitiminde erkeklerin beden dili ve kadınların beden dilinin yanında yalan söylemek isteyenlerin beden dilleri nasıl okunur bundan da bahsedilir.
Hayatta tüm görünenler olduğu gibi değildir. İnsanlar istemsiz olarak beden dili kullanırlar. Konuşmalar kişinin gerçek düşüncelerini tamamıyla yansıtmaz. Bu nedenle karşındaki kişinin gerçekten ne söylemek istediğini anlamak için beden dilini incelememiz gerekir. Özellikle erkeklerin ve kadınların beden dili üçüncü yazımda bahsettiğim gibi okunarak anlaşılabilir. Araştırmalara göre yüz yüze görüşmelerde beden dili %80 oranında karşı tarafla ilgili düşünceleri aktarır.

Beden dili kültürden kültüre değişse de insanlar beden dili ve iletişim ile içgüdüsel olarak belli durumlara tepki verirler. Bu içgüdüsel tepkilerin de kültürlere göre değişmediği gözlemlenmiştir.
Dördüncü yazımda gözlerin ve bakışların beden dişi hareketleri ve anlamlarına göre ne gösterdiğinden bahsetmiştim. Beşinci yazımda bir kişinin yalan söylemek istediğini beden dilinden nasıl anlayabileceğimizden bahsedeceğim. Günlük hayatımızda da bu konularla her gün karşılaşabiliyoruz bu nedenle bunları bilmek önemli 🙂
İnceleme ve Kandırma Sinyalleri
Konuştuğumuz herkese doğruyu söyleseydik sonuçları nasıl olurdu? Aklından geçen her kelimeyi dillendirseydik, ne duruma düşerdik? Örnek olarak :
Patronunuza “Günaydın Mustafa bey, bugün pantolonunuz çok çirkin!”
Eşinize “Akşam yemeği için teşekkür ederim. Yediğim en kötü pilav ve etli yemeği yedim!”
Bir erkek tarafından işyerindeki ekibindeki bir kadına “İşle ilgili düşüncelerin için çok teşekkür ederim! Buarada vücudun harika!”
Bir kadın tarafından erkek bir müşteriye “Yardımınız için çok teşekkür ederim. Spor yapıyosun belli de o iğrenç saç modelini kim yaptı sana?”
Şimdi bir düşünelim bir kadın sana “Saçlarım nasıl olmuş?” diye sorduğu zaman bir erkeksen ne söylemen gerektiğini bilirsin. Aklından “Çok kötü olmuş” şeklinde bir düşünce geçse bile “Harika olmuş!” dersin.
Herkese gerçekleri söyleseydik ya hapse girerdik ya da bir gün hastanelik olurduk.
Kelimeler ve Gerçekler
Bir kişinin yalan söylemek istediğini en zor anlayacağımız yer sözel olarak söyledikleridir. En kolayı ise beden dili hareketleri ve anlamları ile insanların kontrol edemediği ya da çok az kontrol edebildiği özellikleri incelemektir.
Üç Maymun
Duymuyorum, görmüyorum ve konuşmuyorum hareketlerini yapan üç maymunu herkes bilir. Yalan söylemek istendiğinde beden dili hareketleri ve anlamlarına göre elimizle ağzımızı, kulaklarımızı ya da gözlerimizi kontrolsüz olarak kapatmaya çalışırız.
Kötü bir haber alan kişiler elleriyle tüm yüzlerini kapatarak sembolik olarak o haberi görmemeye ya da duymamaya çalışırlar. 1999’daki Gölcükteki yıkıcı depremi duyduğumuzda hepimiz bu tepkiyi vermiştik.
Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi çocuklar yalan söylediklerinde ellerini çok fazla kullanurlar. Bir çocuk yalan söylemek istediğinde tek ya da iki elle ağzını kapatmaya çalışır. Duymak istemediği bir şey söylendiğinde elleriyle kulaklarını kapatmaya çalışır. Görmek istemediği bir şey olduğunda ise gözlerini kapatmaya çalışır. İnsanlar büyüdükçe bu hareketler daha az anlaşışır hale gelir ve hızla yapılır ancak beden dili eğitimi ile bunları anlamak mümkündür.

Bu hareketler ayrıca şüphe içinde olduğunda, abarttığında ya da emin olmadığında da yapılır. Her bir kişi yüzünü kapattığında yalan söylüyor anlamına gelmez. Bu nedenle ilk yazımda bahsettiğim gibi beden dili hareketlerini ve anlamlarını bulunduğu ortama göre ve toplu olarak incelemek gerekir.
Şimdi yalan söylemek için en çok kullanılan 8 beden dili hareketleri ve anlamlarından altta bahsedeceğim.
1. Ağzı Elle Kapatmak
Kişinin eli sanki ağzından çıkacak yalanları engellemek için ağzının önünde bulunur. Elle ağzı kapatmaktan, birkaç parmağı ağzın önüne koymaya kadar değişiklik gösterebilir. Hepsi aynı anlama gelmektedir. Bazı kişiler yalanlarını gizlemek için sahte öksürükle de ağızlarını kapatabilirler.
2. Burna Dokunmak
Hızlı bir dokunuşla burna dokunmaktan birkaç kez parmaklarla burna değmeye kadar birçok yolda yapılabilir. Kadınların beden dilinde makyaja dokunmamak için daha hafif gözlenirken erkeklerin beden dilinde daha belirgin olur.
Araştırmalara göre yalan söylemek sonrasında burna dokunmanın nedeni yalan söylendiğinde vücutta Catecholamines hormunun salgılanması ve bunun sonucunda da kanın burunda daha fazla toplanmasıdır.
Bu vucüt dili nezle nedeniyle burna dokunma ile karıştırılmamalıdır.
3. Burnu Kaşımak
Burnun kaşınması normalde hızlıca elle burnu ovuşturma ya da kaşıma ile yapılır. Yalan söylemek istendiğinde burnun kaşınması ise toplu olarak yapılan beden dili hareketleri ve anlamlarına uymayacak bir şekilde hafif dokunuşlardan oluşur.
4. Gözü Ovma
Ellerle gözü istemsiz olarak kapatmak bahsettiğimiz gibi görmek istemediğimiz bir şeyi ya da yalan söylemek istediğimiz kişinin yüzünü görmemek için beynin kontrolsüz olarak görüntüyü kapatmak isteği sonucu oluşur.
5. Kulağı Çekme
Kişinin kulağı çekmesi duymak istemediği bir şeyin konuşulduğu anlamına gelir. Çocukların iki elle kulaklarını kapatmasının büyük yaştaki hali de denebilir.
Kulağı kapatmanın bir diğer beden dili iletişimi ve anlamı da kişinin artık dinlemek istemediğidir.
6. Boynu Kaşıma
Boynu kaşımak emin olmamak ve şüphe içinde olmak anlamına gelir. Ortalama 5 kere işaret parmağı ile genelde kaşınır. Bir kişi “Sana inanıyorum” dedikten sonra bu hareketi yapıyorsa beden dili eğitmi almış bir kişi için bu aslında emin olmadığını anlamasını sağlayacak bir durumdur.
7. Yakayı Yana Çekme
İnsanlarda yalan söylemek sonucunda yüz ve boyunda ısı artışı gözlemlenir. Bunun sonucunda da kaşınma ve dokunma ile bu hissiyat giderilmeye çalışılır. Bir kişi yalan söylemek istediğinde kan basıncı artışı boyun ısınmaya başlar ve bunun sonucunda da kişi istemsiz olarak yakayı yana çeker.
8. Parmakları Ağza Sokma
Küçükken insanlar kendilerini güvende hissetmek için parmaklarını ağızlarına sokarlar. Büyüdükçe bu hareket çok daha az anlaşılır bir hale gelir. Bir kişi yalan söylemek istediğinde parmağını ağzına sokarak beden dili hareketleri ve anlamlarına göre yalan söylemek istediğini anlatır.
Vücut dili okuma kişinin gerçek düşüncelerini ve duygularını anlamak için çok önem taşır. Yalan Nasıl Anlaşılır yazımın ikinci bölümünde yalan söylemek isteyen kişilerin toplu olarak yaptıkları beden dili hareketleri ve anlamlarını yazacağım. Anlatılanları anlamak için Vücut Hareketlerinin hepsini bilmek önemlidir 🙂

Kaynak : The Definitive Book of Body Language, Barbara Pease ve Allan Pease